دسته‌ها
زمستان 1397

قله بندعیش، 19 بهمن 97

درباره قله بندعیش:

قله بندعیش با ارتفاع 2800 متر در شمال غرب تهران واقع شده است. این قله از جنوب به منطقه حصارک تهران، از غرب به سولقان و از شمال شرق به امام‌زاده داوود (ع) می‌رسد. از فراز این قله، قله‌های شاه‌نشین و توچال و خط‌الراس آن در سمت شمال و شمال شرق دیده می‌شود. همچنین قله چین‌کلاغ در شرق و قله پهنه‌‍حصار در غرب این قله قرار دارد.

اگرچه مسیر اصلی و رایج صعود این قله از منطقه حصارک و منطقه شهران می‌باشد، ولی از مسیرهای زیر برای صعود این قله استفاده می‌شود:

  • مسیر جنوبی: تهران، حصارک، دره حصارک، قله بندعیش
  • مسیر جنوبی: تهران، شهران، پارک کوهسار، دره دوچناران، قله بندعیش
  • مسیر غربی: سولقان، قله بندعیش
  • مسیر شمالی: امام‌زاده داوود، قله بندعیش

در این برنامه مسیر دره حصارک را برای صعود انتخاب کردیم. این دره یکی از دره‌های زیبای شمال تهران است که در شرق آن دره فرحزاد و در غرب آن دره کن واقع شده است.

شرح گزارش برنامه:

سلام به دوستان و همنوردان گرامی

قله بندعیش دومین برنامه این هفته من بود که همراه با همنوردان خوبم اجرا کردم. این قله جزو همان قله‌هایی است که در شمال تهران قرار دارد و هنوز موفق به صعود آن نشده بودم. صبح جمعه به اتفاق همنوردانم و گروه دیگری که قصد همراهی ما را داشتند در محل تجمع حاضر شدیم و به سمت ابتدای دره حصارک در انتهای خیابان صحرا حرکت کردیم.

از حصارک دو مسیر برای صعود بندعیش وجود دارد که هر دو مسیر پس از حدود یک ساعت پیمایش در دره حصارک به همدیگر می‌رسند. مسیر اول که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد از خیابان آبرسانی شروع شده و از سمت راست دره حصارک و از بالای آن به سمت دره می‌رود. اما مسیر دوم که مسیر بسیار زیبایی است از انتهای خیابان صحرا و از همان ابتدا وارد دره حصارک می‌شود. اگرچه مسیر دوم کمی طولانی‌تر است اما بسیار زیباتر بوده و من نیز این مسیر را انتخاب کردم.

در خیابان صحرا و در محل مناسبی ماشین‌ها را پارک کرده و آماده حرکت می‌شویم. مسیر جاده خاکی پس از مدت کوتاهی وارد پاکوبی می‌شود که به سمت دره حصارک می‌رود. کم کم صدای رودخانه نیز از کف دره به گوش می‌رسد.

دره حصارک

مسیر پاکوب در برخی قسمت‌ها از کف دره گذشته و در برخی مواقع نیز از آن ارتفاع می‌گیرد. در طی این مسیر به دفعات نیاز شد که از رودخانه عبور کنیم تا در مسیر بهتری قرار بگیریم.

اگرچه مسیر، پاکوب مناسبی دارد اما در یکی دو نقطه لازم است از تجربه کوهنوردی در انتخاب مسیر استفاده شود. همینجا باید اشاره کنم که زیبایی مسیر دره حیرت‌انگیز بود و قابل تصور است که در فصل بهار مناظر زیباتری نیز خلق نماید. مسیر را ادامه داده و در کنار یک آبشار و محوطه مسطح کنار آن برای صبحانه توقف می‌کنیم.

پس از ساعتی توقف مسیر زیبای دره را در یک شیب بسیار ملایم ادامه می‌دهیم. با ادامه مسیر و در انتهای دره به یک کلبه که چشمه‌ای با فاصله در کنار آن قرار دارد می‌رسیم.

در انتهای دره از دو مسیر امکان صعود قله وجود دارد. یال سمت چپ دره (یال غربی دره) مسیری کوتاه‌تر و در عین حال پر شیب‌تر است که انتهای یال و پیش از قله دست به سنگ مختصری دارد. این یال از جنوب قله به آن می‌رسد. یال سمت راست دره (یال شرقی دره) نیز مقداری طولانی‌تر بوده و پس از قرار گرفتن بر روی خط‌الراس، از سمت شرق به قله می‌رسد. در این برنامه یال غربی دره را برای صعود و یال شرقی دره را برای بازگشت در نظر گرفتیم.

در انتهای دره مقداری توقف می‌کنیم تا دوستانی که عقب مانده‌اند به گروه برسند تا ادامه مسیر را منسجم‌تر طی کنیم. از کنار چشمه و از سینه‌کش غرب دره به سمت گردنه ارتفاع می‌گیریم. پس از مدتی پیمایش بر روی گردنه و یال جنوبی قله قرار می‌گیریم.

یال جنوبی قله

فاصله زیادی تا قله باقی نمانده است. قسمتی از یال را تا قسمت سنگی قبل از قله طی کرده و همینجا مقداری توقف و استراحت می‌کنیم. در اینجا برخی از دوستان گروهی که ما را همراهی می‌کردند بخاطر کمبود وقت از گروه جدا شده و از همین مسیر باز می‌گردند. من و همنوردانم نیز به سمت قله حرکت می‌کنیم. انتهای مسیر دست به سنگ ساده‌ای دارد و همه اعضای گروه بدون مشکل آن را پشت سر گذاشته و بر فراز قله قرار می‌گیرند.

مناظر زیبایی بر فراز قله شکل گرفته و همه مشغول تصویربرداری و مشاهده این مناظر زیبا می‌شوند. جاده سولقان به امام‌زاده داوود (ع) و مرقد امام‌زاده داوود (ع) در شمال قله دیده می‌شود. همچنین قله‌های شاه‌نشین و توچال در سمت شمال شرق قله مشاهده می‌شوند.

شرح دلتنگی من بی تو فقط یک جمله ست …. “تا جنون فاصله‌ای نیست از اینجا که منم..”

پس از مقداری استراحت و همچنین عکاسی از این مناظر زیبا مسیر بازگشت را در پیش می‌گیریم. مسیر خط‌الراس را به سمت شرق در پیش می‌گیریم. نقاب‌هایی که در این مسیر تشکیل شده، زیبایی آن را دوچندان کرده است.

به یال شرقی دره رسیده و از آن سرازیر می‌شویم. در میانه این مسیر حال یکی از همنوردان اندکی بد می‌شود و لازم است مقدار بیشتری استراحت کنیم. همینجا برای ناهار توقف کرده و ادامه مسیر را با سرعت کمتری طی می‌کنیم.

یال شرقی دره حصارک

مقداری پایین‌تر و نرسیده به دره به یک کلبه که در کنار آن سرویس بهداشتی قرار دارد می‌رسیم. پس از خواندن نماز به مسیر خود ادامه داده و به دره می‌رسیم. از اینجا به بعد مسیرمان با مسیر صعود مشترک است. مسیر دره حصارک را در پیش می‌گیریم که هوا رو به تاریکی می‌رود.

مسیر دره در تاریکی نیاز به دقت بیشتری دارد و در یکی دو نقطه نیاز به توجه بیشتری برای انتخاب مسیر درست دارد. در انتها و در حالیکه هوا کاملا تاریک شده است به انتهای مسیر و به محل پارک ماشین می‌رسیم.

زمان‌بندی برنامه:

7:10 حرکت از انتهای خیابان صحرا

8:30 توقف کنار آبشار برای صبحانه به مدت پنجاه دقیقه

11:00 انتهای دره

11:30 گردنه روی یال جنوبی

13:00 قله

13:40 فرود

15:00 استراحت و توقف برای ناهار به مدت نیم ساعت

16:00 توقف کنار کلبه برای نماز به مدت نیم ساعت

19:00 پایان برنامه

مسیر اجرا شده در این برنامه
نکات برنامه:
  • در این مسیر و در داخل دره حصارک چند چشمه وجود دارد که برای آب آشامیدنی قابل استفاده است.
  • این قله اگرچه قله مرتفعی نیست، ولی به نسبت مسیر طولانی دارد. مسافت طی شده در این برنامه 16 کیلومتر است.
  • توجه به نکات ذکر شده درباره مسیر دره حصارک که در گزارش به آن‌ها اشاره شده ضروری است.

2 دیدگاه دربارهٔ «قله بندعیش، 19 بهمن 97»

Although I deeply love oceans, deserts & other wild landscapes;It’s only mountains that beckon me with that sort of painful magnetic pull to walk deeper & deeper into their beauty… Victoria Erickson

بی نظیر بود جناب آقای خندق آبادی…
یک دنیا سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *