دسته‌ها
پاییز 1397

قله زرین‌کوه، 22 آذر 97

درباره زرین‌کوه:

قله زرین‌کوه با ارتفاع 3850 متر در منطقه البرز مرکزی و در محدوده شهرستان دماوند در استان تهران واقع شده است. روستای آینه ورزان در جنوب غربی، روستای خسروان در جنوب و روستای جابان در جنوب شرقی این قله واقع شده است. همچنین دشت وسیع آب سرد تمامی منطقه جنوبی این قله را پوشانده است. از فراز این قله تمام خط‌الراس عظیم دو برار در سمت شمال قابل رویت می‌باشد. دریاچه‌های هویر و تار از جاذبه‌های این منطقه می‌باشد که پس از رسیدن به این قله در محدوده شمال قله دیده می‌شوند.

این قله از چهار مسیر اصلی زیر صعود می‌شود:

  • مسیر شمالی: روستای هویر، دریاچه تار، یال شمالی، قله زرین‌کوه
  • مسیر جنوبی: روستای خسروان، دره خسروان، یال جنوبی، شاخک سل، قله زرین‌کوه
  • مسیر جنوب شرقی: روستای جابان، دره جابان، یال جنوب شرقی، شاخک سل، قله زرین‌کوه
  • مسیر جنوب غربی: روستای آینه ورزان، یال جنوب غربی، قله خاکی، قله زرین‌کوه

در این برنامه از مسیر جنوبی برای صعود قله زرین‌کوه تلاش کردیم.

شرح برنامه:

سلام دوستان گرامی

خوشبختانه امسال بر خلاف سال گذشته در آذرماه مناظر کوهستان‌های کشور در ارتفاعات زمستانی شده و دوستداران کوهنوردی زمستانی را خوشحال کرده است. در چنین روزی به پیشنهاد یکی از دوستان، قله زرین‌کوه را برای صعود انتخاب کردیم. مسیرهای مختلفی برای صعود این قله وجود دارد که یکی از مناسب‌ترین مسیرهای صعود زمستانی زرین‌کوه یال جنوبی قله از مسیر روستای خسروان می‌باشد.

از روستای خسروان دو مسیر برای صعود مورد استفاده قرار می‌گیرد که یکی مسیر دره خسروان و دیگری مسیر یال جنوبی قله است که مسیر یال برای صعود زمستانی مناسب است.

ساعت 5:30 صبح از تهران به سمت جاده فیروزکوه حرکت کردیم و پس از منطقه گیلاوند به دشت آب سرد رسیدیم. روستاهای خسروان و آیینه ورزان در سمت دیگر جاده می‌باشند. لذا از دوربرگردان به سمت دیگر جاده رفته و از جاده فرعی روستاهای آیینه ورزان و خسروان به سمت روستای خسروان می‌رویم. در ساعت 6:45 به روستای خسروان رسیده و به سمت شرق روستا می‌رویم و در محل مناسبی در انتهای راه آسفالته در شمال شرقی روستا ماشین را پارک می‌کنیم. مدتی برای آماده شدن و رسیدن سایر دوستان منتظر شده و ساعت 7:20 پیمایش خود را آغاز می‌کنیم.

مسیر صعود از یالی که در شرق روستا قرار دارد انتخاب شده است. از چند یال فرعی پیش رو امکان صعود و قرار گرفتن بر روی یال اصلی وجود دارد که با یک بررسی مختصر یال وسط که روبرویمان قرار دارد را انتخاب می‌کنیم.

با افزایش ارتفاع، روستای خسروان و همچنین دشت آب سرد که پشت سرمان قرار دارند دیده می‌شوند. همچنین ابتدای دره نسبتا باریک خسروان در سمت چپ ما قرار گرفته است.

مسیر یال با شیب متوسط و با دست به سنگ‌های مختصر را طی کرده و در ساعت 8:30 بر روی یال قرار می‌گیریم. به مدت نیم ساعت برای صبحانه توقف کرده و سپس برای ادامه مسیر آماده می‌شویم.

از اینجا جهت اصلی حرکت به سمت شمال می‌باشد. لازم است اشاره کنم که این مسیر از سایر مسیرهای این قله کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و پاکوب چندان مشخصی در مسیر وجود ندارد. مسیر را از روی یال که دارای فراز و فرودهای متعددی است با شیب متوسط به سمت شمال غرب طی می‌کنیم. آسمان صاف و بدون کوچکترین لکه ابر و وزش باد از همان ابتدای مسیر همراهمان است.

با نیم نگاهی به مسیر پیش رو و در محلی مناسب، بخشی از این مسیر را از سمت راست تراورس می‌کنیم که بنظر می‌رسد اقدام موثر و مفیدی باشد. در انتهای این بخش از مسیر، از طریق گذرگاهی کوچک، سمت حرکتمان به طرف شمال شرق تغییر می‌کند.

از اینجا به شیب مسیر افزوده می‌شود. همچنین رفته رفته سرعت باد نیز افزایش می‌یابد. لازم به ذکر است که قله فرعیِ قبل از زرین‌کوه در انتهای مسیر قابل رویت می‌باشد. مسیر را از روی یال ادامه می‌دهیم. در ادامه به دامنه‌ای پر شیب با صخره‌هایی در انتهای آن برخورد می‌کنیم. شیب زیاد این دامنه و همچنین توجه به ادامه مسیر باعث می‌شود که متمایل به سمت چپ حرکت کرده و از سمت چپ صخره‌ها و با اندکی دست به سنگ این قسمت از مسیر را پشت سر بگذاریم.

به مسیر خود ادامه داده و پس از یک فراز و فرود به گردنه‌ای مشهور به گردنه سُل می‌رسیم. از اینجا یک یال بلند و پر شیب تا قله فرعی معروف به شاخک سل پیش رویمان قرار دارد.

شیب زیاد و افزایش سرعت باد تا حدود 30 کیلومتر بر ساعت صعود یکی از همنوردان را با مشکل و کندی مواجه کرده است. در میانه این یال و در پناه یک رگه سنگی توقف می‌کنیم. وزش باد متوقف نمی‌شود و ادامه مسیر با توجه به زمان و توان این دوست همنورد به صلاح نمی‌باشد. ساعت 13:00 و در ارتفاع 3500 متری قرار گرفته‌ایم. راه چندانی تا قله باقی نمانده و ادامه مسیر تا قله مشخص می‌باشد. با توجه به شناختی که از سایر همنوردان دارم نگرانی چندانی از آنها نداشته و برای همین آنها به صعود خود ادامه می‌دهند و من همراه ایشان مسیر بازگشت را در پیش می‌گیرم. بدون عجله و آهسته به سمت روستا حرکت می‌کنیم. حدود ساعت 18:00 و قبل از تاریکی به روستا می‌رسیم.

در این مدت چندین بار با دوستان تیم صعود کننده به قله ارتباط تلفنی داشته و از مراحل کارشان مطلع شدم. این دوستان ساعت 14:15 به قله رسیده بودند و پس از استراحت کوتاهی از همین مسیر باز می‌گردند. از آنجا که هوا در حال تاریک شدن بود درخواست کردم که از مسیر دره استفاده نکرده و همین مسیر یال را که صعود کرده بودیم بازگردند. در روستا به انتظار نشستیم تا این دوستان بازگردند. هوا تاریک شده بود که نور هدلامپ‌های بچه‌ها بالای یال دیده می‌شد. در نهایت این دوستان در ساعت 19:45 خوشحال و سرحال از صعودشان به روستا بازگشتند.

خداوند را بخاطر پایان خوب و همراه با سلامتی همه دوستانم شکر می‌کنم. قرار من با زرین‌کوه و دیدار خط‌الراس دوبرار نیز باشد برای فرصتی دیگر…

نکات برنامه:
  • با توجه به اینکه پاکوب مشخصی وجود ندارد، تسلط به مسیرهای صعود این قله و استفاده از نقشه و جی پی اس در این برنامه توصیه می‌شود.
  • در مسیر یال دسترسی به آب مقدور نمی‌باشد.
  • در صعودهای زمستانی توجه به زمان‌بندی برنامه از اهمیت بالاتری برخوردار است.

6 دیدگاه دربارهٔ «قله زرین‌کوه، 22 آذر 97»

درود و سپاس
بخاطر اینکه تا قله نرفتم و ناقص بود، ترک مسیر رو توی گزارش نیاوردم.

پاسخ

سلام؛ آرزو می کنم همیشه قله ها در انتظار گام های شما باشند نه اینکه شما در پی یک فرصت برای صعود!

ولی خداییش عاشق این عبارت “شیب متوسط با دست به سنگ‌های مختصر” هستم…

سلام و درود بر شما
سپاس فراوان
آره دیگه اینجوری بود خب :-))

پاسخ

رمز موفقیت همیشه در رفتن و رسیدن نیست گاهی در ماندن… 🙏🏻💫
گزارش خیلی دقیق و جامعی بود
ممنون 👌🙏🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *