دسته‌ها
پاییز 1397

پیمایش جنگل و صعود قله ارفع‌کوه، 1 آذر 97

شرح گزارش برنامه:

سلام و درود بر همنوردان و خوانندگان محترم

بالاخره توانستم در آخرین روزهایی که طبیعت رنگ و روی پاییزی دارد یک برنامه پاییزی ترتیب داده و به اتفاق جمعی از همنوردان به ارفعده برویم. قله ارفع‌کوه با ارتفاع حدود 2750 متر در منطقه‌ سوادکوه استان مازندران واقع شده است. از ویژگی‌های اصلی این برنامه مسیر جنگلی و طبیعت سرسبز و زیبای آن می‌باشد که در این فصل رنگ پاییزی به خود گرفته است. برای صعود این قله از روستاهای دوآب، وسیه‌سر و ارفعده اقدام می‌شود که رایج‌ترین مسیر از روستای ارفعده می‌باشد.

روستای ارفعده در جاده فیروزکوه مابین فیروزکوه و سوادکوه در فاصله تقریبی 140 کیلومتری تهران واقع شده است. جاده فرعی روستا پس از پل ورسک و گردنه گدوک روبروی رستوران چاپارخانه واقع شده است. جاده پرپیچ و خمی که از کنار پایگاه امداد و نجات هلال احمر آغاز شده و در برخی قسمت‌ها خاکی می‌باشد و تا روستا ادامه دارد. نرسیده به روستا امام‌زاده کوچکی بنام سام و لام قرار دارد که در اینجا برای برداشتن آب و استفاده از سرویس بهداشتی توقف کوتاهی می‌کنیم.

جاده روستا را ادامه داده و ماشین را در کنار زمین خاکی فوتبال پارک می‌کنیم. از روستای ارفعده دو مسیر برای صعود قله وجود دارد که مسیر اول از شمال غربی روستا خارج شده و پس از طی مسیری زیبا از غرب قله به آن می‌رسد. مسیر دوم نیز از شمال شرقی روستا به سمت چشمه پرو و از آنجا از سمت شرق به قله می‌رسد. در این برنامه تصمیم گرفتیم که از مسیر اول برای صعود و از مسیر دوم برای بازگشت استفاده نماییم.

به سمت قله حرکت می‌کنیم. با خروج از روستا وارد مسیر جنگلی بسیار زیبایی می‌شویم. طبیعت پاییزی و مناظر زیبای اطراف باعث شده است تا اعضای گروه زمان زیادی را برای عکاسی صرف نمایند. در طول مسیر پاکوب مشخص است و در شرایط عادی مشکل چندانی برای پیدا کردن مسیر وجود ندارد. در هوای خنک و دلنشین پاییزی مسیر خود را طی کرده و پس از مدتی پیمایش و در فضایی مناسب در محیط جنگل برای صبحانه توقف می‌کنیم.

پس از صبحانه به مسیر خود ادامه می‌دهیم. با افزایش ارتفاع از پوشش گیاهی جنگلی کاسته می‌شود تا اینکه پس از مدتی از فضای جنگل خارج می‌شویم. در اینجاست که پس از مدتی قله ارفع‌کوه و جانپناه آن قابل رویت می‌باشد. مسیر را ادامه داده و در کنار گوسفندسرای پیش از قله توقف کوتاهی می‌کنیم. از اینجا بخش کوتاهی از مسیر را به سمت قله میانبر زده و دوباره در مسیر پاکوب قرار می‌گیریم.

ادامه مسیر را تا قله طی کرده و برفراز آن قرار می‌گیریم. مدتی است که باد وزیدن گرفته و هوا رو به سردی می‌رود. برای همین پس از صرف مقداری خوراکی و همچنین عکاسی به سمت پایین حرکت می‌کنیم.

همانطور که اشاره کردم برای بازگشت مسیر دوم را انتخاب می‌کنیم. برای همین از شرق قله به سمت پایین سرازیر می‌شویم. این مسیر از مسیر اول طولانی‌تر بوده و در برخی قسمت‌ها پرشیب می‌باشد. در این مسیر پس از مدتی پیمایش به منطقه‌ای می‌رسیم که بخاطر درختان آن به جنگل سوخته مشهور شده است.

در ابتدا پوشش درختان پراکنده‌تر بوده و هرچه ارتفاع کم می‌کنیم پوشش جنگل متراکم‌تر می‌شود. قسمت پرشیب مسیر را پشت سر گذاشته و به سمت چشمه پرو حرکت می‌کنیم. در اینجا بدلیل بارش‌های اخیر و بخاطر گِل شدن مسیر، سرعت گروه کمتر شده است. با ادامه مسیر به چشمه پرو می‌رسیم. دهانه این چشمه در بالادست قرار داشته و آب جاری از آن یک منطقه نسبتا وسیع را پوشش می‌دهد. ما نیز در پایین چشمه برای ناهار و نماز توقف کوتاهی می‌کنیم.

ادامه مسیر تا روستا دارای شیب ملایمی می‌باشد. بستر جنگل پر از برگ‌های زرد پاییزی و صدای برگ‌ها در زیر گام‌هایمان استثنایی است. باقیمانده مسیر را تا روستا طی کرده و همزمان با غروب آفتاب به روستا می‌رسیم و برنامه زیبای پاییزی خود را به پایان می‌رسانیم.

زمان‌بندی برنامه:

4:00 حرکت از تهران

6:40 روستای ارفعده

6:50 شروع پیمایش

8:15 توقف برای صبحانه به مدت 45 دقیقه

12:00 قله

12:35 فرود

15:00 چشمه پرو، توقف برای ناهار و نماز به مدت 40 دقیقه

17:20 روستای ارفعده

مسیر اجرا شده در این برنامه
نکات برنامه:
  • در این برنامه و در شرایط عادی امکان گم کردن مسیر برای افراد باتجربه ضعیف است و در بیشتر قسمت‌ها پاکوب قابل قبولی دارد. اما از آنجا که در این منطقه احتمال مه گرفتگی بالا می‌باشد، به همراه داشتن جی پی اس پیشنهاد می‌شود.
  • در مسیر پیمایش این برنامه تنها در مسیر بازگشت در محل چشمه پرو آب آشامیدنی وجود دارد.

6 دیدگاه دربارهٔ «پیمایش جنگل و صعود قله ارفع‌کوه، 1 آذر 97»

سلام.
نگاه زیبا، تصاویر بی نظیر و قلم‌ ساده ای که برای بیان مسیر پیمایش به کار می برید ستودنی ست.
موفق باشید.

سلام همنورد گرامی
خوشحالم که مطالب مورد توجه شما قرار گرفته.
متشکرم.

پاسخ

سلام و درود
از تماشای عکس هایی که گرفتید لذت بردیم .
سلامت و برفراز باشید.

سلام و درود همنورد گرامی
خوشحالم که مورد توجه شما قرار گرفت.
سپاسگزارم.

پاسخ

هر لحظه را با رنگ خود باید دید… و چه تلفیق زیبایی بود، گذار از این هزار رنگ بی همتا…
سپاس از شما برای ثبت این تصاویر 🙏🏻🌹🙏🏻

درود بر شما دوست عزیز
هر روزی زیبایی‌های خودشو داره
سپاس از لطف شما 🙏🌹

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *