دسته‌ها
بهار 1398

قله پاشوره، 30 خرداد 98

درباره قله پاشوره:

قله پاشوره با ارتفاع 3870 متر در منطقه البرز مرکزی، در محدوده جاده هراز و در بخش لاریجان شهرستان آمل استان مازندران قرار دارد. این قله بر روی خط‌الراسی شرقی غربی واقع شده است که از سمت غرب به گردنه و قله عبرت، و از سمت شرق به قله هلزم می‌رسد. همچنین روستای نوا در شمال غربی قله و روستای لاسم در جنوب غربی آن قرار داشته و مهمترین مسیرهای صعود این قله می‌باشند.

بدون شک خط‌الراس عظیم دوبرار در سرتاسر جنوب، و قله با شکوه دماوند در شمال غربی قله پاشوره، جلوه‌های ویژه الهی این برنامه و این قله می‌باشند.

همانطور که اشاره شد مسیرهای اصلی صعود قله پاشوره عبارتند از:

  • روستای نوا، دشت آزو، گردنه عبرت، قله پاشوره
  • روستای نوا، دشت آزو، دره پاشوره، قله پاشوره
  • روستای لاسم، یال جنوب غربی، قله پاشوره

مطابق برنامه‌ریزی قبلی در این برنامه از روستای نوا و از مسیر گردنه عبرت قله را صعود کرده و از مسیر دره به سمت نوا بازگشتیم که در ادامه به مشروح گزارش اشاره خواهد شد.

شرح گزارش برنامه:

سلام به دوستان و همنوردان گرامی

اگرچه نتوانستیم از بهار سرسبز امسال به خوبی استفاده کنیم، تصمیم گرفتیم در آخرین روزهای بهار قله پاشوره را از طریق دشت زیبای آزو صعود نماییم.

دشت آزو در جنوب شرقی روستای کوهستانی نوا و در ارتفاعات آن واقع شده است. برای سفر به این روستا پس از امام‌زاده هاشم در جاده هراز و بعد از پلور و حدود 5 کیلومتر پس از آب اسک، روبروی رستوران سالاری یک جاده فرعی در سمت راست ما را به روستای نوا می‌رساند. این جاده کوهستانی و پرپیچ و خم با گذر از روستاهای گیلاس و کنارانجام به روستای نوا ختم می‌شود.

روستای نوا

گروه ما در ساعت 4:15 از میدان نوبنیاد به سمت جاده هراز به راه افتاد و ساعت 6:45 به روستای نوا رسیده و ماشین‌ها را در جنب کارخانه آب معدنی پارک کردیم. حدود یک ربع طول کشید تا آماده حرکت شده و سپس از مسیر کنار کارخانه آب معدنی پیمایش خود را آغاز کردیم.

یک مسیر پاکوب مشخص ما را به سمت دشت آزو هدایت می‌کند. در مسیر دشت و در سمت راست ما در کف دره رودخانه‌ای جریان دارد. این مسیر بسیار زیبا و سرسبز را در یک هوای خنک و بی‌نظیر همراه با مه صبحگاهی طی کرده تا در ساعت 8:10 به کلبه‌ای واقع در دشت آزو می‌رسیم. این کلبه و محدوده اطراف آن، محل مناسبی برای طبیعت گردی و شب‌مانی کوهنوردانی است که این برنامه را دو روزه اجرا می‌نمایند. همچنین در این روز شاهد مرمت و بازسازی کلبه به دست دونفر از اهالی بومی منطقه بودیم که جا دارد از زحمات دلسوزانه و خالصانه این عزیزان تشکر کنیم.

کنار کلبه برای صبحانه توقف کردیم. مناظر دشت آزو و همچنین قله زیبای دماوند با ابر قارچی که بر فراز آن شکل گرفته در این هوای مطبوع بسیار منحصر به فرد است. پس از یک ساعت توقف و با آماده شدن همنوردان به سمت قله حرکت می‌کنیم.

در پیش روی ما دو مسیر وجود دارد. یکی مسیری که از داخل دره تا زیر قله ادامه دارد و دیگری مسیر خط‌الراسی که پیش روی ما در جهت جنوب شرق و به عبارتی در سمت راست دیده می‌شود. طبق برنامه از مسیر خط‌الراس قله را صعود کرده و از مسیر دره باز خواهیم گشت.

در مسیر پاکوب و مقداری پس از کلبه به سمت دیگر رودخانه می‌رویم. پس از مختصری پیمایش و در سمت راست، یک یال مشخصی دیده می‌شود که انتهای آن به گردنه عبرت بر روی خط‌الراس می‌رسد. البته برخی به اشتباه یال قبلی که برای صعود قله عبرت مناسب است صعود می‌کنند که برای صعود پاشوره نیازی به این کار نمی‌باشد. مسیر یال را طی کرده و ساعت 11:20 به گردنه عبرت می‌رسیم. البته حدود نیم ساعت نیز برای جستجوی موبایل یکی از همنوردان زمان گذاشتیم. شایان ذکر است مسیر یال تا پیش از گردنه در برخی قسمت‌ها پرشیب می‌باشد.

از اینجا و بر روی گردنه، قله عبرت در غرب ما و قله پاشوره در امتداد شرقی خط‌الراس قرار گرفته است.

با قرار گرفتن بر روی یال قله پاشوره، خط‌الراس دوبرابر در سمت جنوب همانند یک دیوار مرتفع پیوسته و سراسری از جنوب شرق تا جنوب غرب کشیده شده است. همچنین روستای لاسم نیز در کوهپایه‌های دوبرار دیده می‌شود. در مسیر خط‌الراس باد خنکی از جانب دوبرار به سمت ما می‌وزد و گرمای میانه روز را قابل تحمل می‌کند.

مسیر خط‌الراس را به سمت شرق ادامه می‌دهیم. یال پاشوره طولانی و پرشیب است. از زیبایی‌های دیگر این مسیر، دیواره‌ها و صخره‌های شمالی قله پاشوره است که در شمال یال قرار گرفته است.

در این مسیر تعدادی قله فرعی قرار دارد که پس از پشت سر گذاشتن آن‌ها قله نمایان خواهد شد. در نهایت ساعت 14:15 بر فراز قله پاشوره قرار می‌گیریم. در محوطه قله فضای وسیعی وجود دارد و زمین مسطح است. در اینجا مقداری استراحت کرده و پس از عکاسی در ساعت 14:45 به سمت مسیر بازگشت سرازیر می‌شویم.

گاهي گمان نمي‌کني ولي خوب مي‌شود
گاهي نمي‌شود که نمي‌شود که نمي‌شود
گاهي بساط عيش خودش جور مي‌شود
گاهي دگر تهيه بدستور مي‌شود
گه جور مي‌شود خود آن بي مقدمه
گه با دو صد مقدمه ناجور مي‌شود
گاهي هزار دوره دعا بي اجابت است
گاهي نگفته قرعه به نام تو مي‌شود
گاهي گداي گدايي و بخت با تو يار نيست
گاهي تمام شهر گداي تو مي‌شود
گاهي براي خنده دلم تنگ مي‌شود
گاهي دلم تراشه‌اي از سنگ مي‌شود
گاهي تمام آبي اين آسمان ما
يکباره تيره گشته و بي رنگ مي‌شود
گاهي نفس به تيزي شمشير مي‌شود
از هرچه زندگيست دلت سير مي‌شود
گويي به خواب بود جواني مان گذشت
گاهي چه زود فرصتمان دير مي‌شود
کاري ندارم کجايي چه مي‌کني
بي عشق سر مکن که دلت پير مي‌شود..

قیصر امین‌پور

راه بازگشت از قله، از طریق یک مسیر شن اسکی در شمال شرقی قله به سمت دره پاشوره می‌باشد. مسیر دره نیز مشخص بوده و تا گوسفندسرا و سپس دشت آزو امتداد دارد.

در هنگام بازگشت از قله، با انتخاب جهت اولیه نامناسب به سمت شرق و قله هلزم، از مسیر اصلی فرود منحرف شدیم و همین مسئله باعث شد مدتی به دنبال مسیر بازگشت بگردیم. البته پس از حدود 45 دقیقه و با کمک تجهیزات ناوبری، مسیر اصلی را پیدا کرده و بدون مشکل از سمت دیگر دره به آن وارد شدیم. متاسفانه در اینجا یکی از همنوردان بدون هماهنگی از گروه جدا شده و اعلام می‌کند از سمت دیگری به داخل دشت رفته و بازمی‌گردد. این اتفاق باعث می‌شود ایشان برای مدت زمانی مفقود شده و مجبور شوم ضمن هدایت گروه به سمت پایین، دوباره به سمت ایشان بازگردم. این لحظه‌های سخت و پراسترس مشکلاتی برای گروه ایجاد کرده و یکی از سخت‌ترین و بدترین اتفاقات دوران کوهنوردی من را رقم می‌زند که ذکر جزئیات آن در حوصله این نوشته نمی‌باشد.. ولی پر واضح است که از بدیهی‌ترین اصول اولیه کوهنوردی، حرکت گروهی و جدانشدن از گروه می‌باشد. البته به لطف خدا قبل از تاریکی تمام اعضای گروه به سلامت به دشت بازمی‌گردند.

پس از مقداری استراحت و تجدید قوا مسیر روستای نوا را در پیش گرفته و در محل پارکینگ برنامه را به اتمام می‌رسانیم.

نکات برنامه:
  • در محوطه دشت و قبل از صعود به سمت یال، آب مورد نیاز خود را از چشمه بردارید.
  • در مسیر بازگشت، یک چشمه در میانه‌های دره وجود دارد.
  • همواره توجه به اصول کوهنوردی در همه برنامه‌ها لازم و ضروری می‌باشد.
  • همانطور که اشاره شد، اهمیت و نقش کمکی جی پی اس در این برنامه قابل توجه بود.

برای همه شما آرزوی صعودهایی ایمن و موفق می‌نمایم..

10 دیدگاه دربارهٔ «قله پاشوره، 30 خرداد 98»

گاهی چه زود فرصتمان دیر می شود!

صد افسوس برای از دست دادن این برنامه زیبا در کنار همدلی و همراهی شما…

تصاوير بسيار جذاب و چشم نواز هستند براي نشان دادن بخشي از زيبايهاي اين طبيعت آرام و دوست داشتني 👌🍀
ممنون از ذكر نكات مهم و كاربردي 🙏🏻🌸
قطعا رعايت نكردن اصول اوليه در فعاليت هاي گروهي مي تونه لذت يك برنامه خوب را به يك خاطره تلخ تبديل سازد ، باز هم خدا رو شكر كه اين اتفاق ، حادثه جدي بدنبال نداشت 🙏🏻🌸

یک جا نوشتید: “یک مسیر پاکوب مشخص ما را به سمت دشت آزو هدایت می‌کند..”

ولی من میگم پاکوب ها همه جا هستند و اون چیزی که ما رو به سمت هدف هدایت می کنه همیشه و همیشه حضور خود شما به عنوان سرپرست گروه بوده!

با تمام فراز و نشیب هایی که برنامه گرفت ولی بعد از اینکه از سلامت دوست عزیزمون مطلع شدیم خیلی خوشحال شدیم .
به هر حال این هم تجربه ایی است که باید از آن بدرستی درس گرفت.
با تشکر از شما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *