دسته‌ها
تابستان 1397

قله ساکا، ۱ تیر ۹۷

سلام و درود بر دوستان و همنوردان خوبم

برای تابستان امسال چند برنامه خوب و سنگین در نظر گرفتم که بدلیل علاقه دوستان جدید به حضور در این برنامه‌ها لازم بود تعدادی برنامه بعنوان پیش‌نیاز برگزار شود. قله ساکا یکی از چهار قله مشهور و اصلی در محدوده روستای افجه لواسان با ارتفاعی در حدود 3300 متر بعنوان اولین برنامه پیش‌نیاز برای امروز در نظر گرفته شده است.

مسیر صعود قله ساکا

زمان‌بندی برنامه:

5:30 حرکت از تهران

6:30 افجه و حرکت به سمت دشت هویج

7:40 دشت هویج، 50 دقیقه توقف برای صبحانه

8:30 حرکت از دشت به سمت قله

10:10 کاسه ساکا

11:45 گردنه ساکا

12:30 قله

13:15 بازگشت

15:00 باغ گردو، یک ساعت و پانزده دقیقه توقف برای ناهار

18:00 افجه

19:00 تهران

شرح برنامه:

شب برنامه بعد از دو روز کارهای اسباب کشی و خستگی و خواب آلودگی شدید، نگران از اینکه به موقع بیدار نشوم از همراهم می‌خواهم که ساعت 4 انقدر به گوشی من زنگ بزند تا از خواب بیدار شوم. “او” نیز راس ساعت با تماس خود “من” را از خواب بیدار می‌کند. کوله خود را می‌بندم و عازم محل قرار می‌شوم. سه پیامک دریافت می‌کنم که از کنسل شدن برنامه سه نفر از همسفران حکایت می‌کند. به اتفاق 6 همنورد دیگرم به طرف افجه لواسان می‌رویم و پس از ساعتی به آنجا می‌رسیم.

مسیر دشت را در پیش می‌گیریم و از میان کوچه باغ‌های ابتدای مسیر عبور کرده و به دشت هویج می‌رسیم. در زیر سایه درختی می‌نشینیم و صبحانه می‌خوریم. جوی‎ها و رودخانه‌ها بدلیل بارندگی‌های اخیر پرآب و سرسبزی طبیعت دوچندان شده است.

از انتهای دشت به سمت غرب رفته و پس از عبور از رودخانه به باغ گردو و سپس به کلبه می‌رسیم. دقایقی استراحت کرده و از پاکوب مسیر را ادامه داده تا به کاسه ساکا می‌رسیم. نسیم خنکی می‌وزد که گرما و تندی آفتاب را قابل تحمل می‌کند.

مسیر پاکوب را ادامه می‌دهیم و دقایقی پس از دو راهی آتشکوه و ساکا، به قله فرعی ابتدای گردنه ساکا می‌رسیم.

پس از استراحت به سمت قله ساکا سرازیر شده و از یک مسیر خط‌الراسی کوتاه که در جنوب غرب ما قرار دارد مسیر خود را به سمت قله ساکا تغییر می‌دهیم.

پس از نیم ساعت به قله ساکا می‌رسیم.

بعد از استراحت و خوردن خوراکی و گرفتن عکس یادگاری مسیر بازگشت را در پیش می‌گیریم. در میانه راه و پیش از سربالایی قله فرعی، از مسیر تراورس که برای صعود تابستانه مناسب است، قله فرعی و گردنه ساکا را تراورس کرده و دیگر لازم نیست قله فرعی را صعود نماییم.

به مسیر ادامه داده و پس از رسیدن به کلبه و باغ گردو، برای نهار و نماز توقف می‌کنیم.

در اینجا گروهی از دوستان و همنوردان قدیمی خود را می‌بینم که در یک برنامه عالی هر چهار قله افجه، شامل پرسون، ریزان، آتش‌کوه و ساکا را از روی خط‌الراس صعود کرده بودند. پس از تبریک به این دوستان و مدت کوتاهی صحبت و تجدید خاطرات، از ایشان جدا شده و بخش انتهای برنامه را طی می‌کنیم.

پس از پشت سر گذاشتن یک روز خوب و یک برنامه خوب‌تر، به اتفاق همنوردانم که برخی از آنها برای اولین بار در چنین برنامه‌ای حضور پیدا کرده بودند به سلامت به افجه رسیده و راهی تهران می‌شویم. برای این دوستانم آرزوی پیشرفت روزافزون و صعودهایی دلچسب و ایمن همراه با سلامتی می‌کنم..

10 دیدگاه دربارهٔ «قله ساکا، ۱ تیر ۹۷»

سلام و خسته نباشید
من به همراه چند تا از دوستام میخوام برای اولین بار این قله رو صعود کنم.آیا بدون لیدر امکانش هست؟مسیر پاکوب مشخص داره؟ممنون میشم جواب بدید.

سلام
مسیر تا قله پاکوب مشخص داره. ولی اینکه به قله برسین به توانایی و تجربه خودتون بستگی داره. از گردنه ساکا مسیر دو قسمت میشه. یک مسیر به آتشکوه میره و یک مسیر به ساکا که اگر دقت نکنید و بلد نباشید ممکنه به سمت آتشکوه برین. از همین گزارش استفاده کنید. البته در روزهای تعطیل مسیر پرتردد هست و میتونید از گروه ها هم راهنمایی بگیرید.

پاسخ

سپاس فراوان

صعود با موفقییت در تاریخ 4 مرداد انجام شد.حرکت از افجه ساعت 7 و ساعت 11:15 بر فراز قله ساکا بودیم.

سلام دوست عزیز
ما یک گروه از دوستان همکار در کوهنوردی تشکیل دادیم آماتور هستیم و تا حالا بیشتر به توچال صعود کردیم البته چین کلاغ رو هم رفتیم و یکبار هم از قله به شهرستانک رفتیم قصد دارم برنامه رو متنوع کنم اما تجربه ندارم نیاز دارم از تجربه شما استفاده کنم ممنون میشم من رو از تجربیاتتون بی بهره نگذارین.

سلام بر شما
تنوع دادن در برنامه ها منوط به آموزشهای مختلف وکسب تجربه می‌باشد و راه آسان و سریعی ندارد. در غیر این صورت تیم خود را با خطرات جدی مواجه خواهید کرد.

پاسخ

قله ساکا 👌🙏🏻
پشت آن ثانیه‌ها، بود راهی برای آغاز مسیر…
بسیار عالی بود ممنون 🙏🏻🌹

درود برشما
از دشت گردو تا قله ساکا چند پا راه هست درجه سختی قله ساکا در چه درجه ای است
سپاس

درود بر شما دوست عزیز
اختلاف ارتفاع دشت تا قله حدود ۸۰۰ متر است و یک برنامه متوسط محسوب می‌شود.

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *