دسته‌ها
تابستان 1397

صعود به قله پیازچال (لزون شرقی) از دره پیازچال و بازگشت از دره داراباد، ۸ تیر ۹۷

با سلام و احترام به دوستان و همنوردان خوب و گرامی

برنامه امروز صعود به قله پیازچال یا لزون شرقی به ارتفاع 3500 متر از دره پیازچال و بازگشت از دره داراباد است. در این برنامه تلاش کردم تا یکی از مسیرهای زیبای کوهنوردی شمال تهران که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد را به دوستان خود معرفی کنم. مسیر این برنامه تا حدود زیادی با برنامه قله کلکچال از مسیر دره آب زندگانی، ۲۷ مهر ۹۶ اشتراک دارد. در برنامه امروز بر خلاف برنامه 27 مهر 96، مسیر صعود خود را از دره پیازچال و گردنه پیازچال انتخاب کرده و برای بازگشت از دره داراباد فرود آمدیم.

از پارک جمشیدیه به سمت تپه نورالشهدا و اردوگاه کلکچال رفته و پس از گردنه کلکچال مسیر دره پیازچال را در پیش گرفته و پس از مقداری استراحت در کنار چشمه پیازچال به سمت گردنه پیازچال مسیر را ادامه دادیم.

دوستانی که تمایل به صعود قله نداشتند در محل گردنه استراحت کردند و سایر دوستان نیز با کوله‌های سبک و یا بدون کوله به سمت قله پیازچال (لزون شرقی) حرکت کردند. پس از صعود قله و مقداری توقف و عکاسی به دوستان خود در گردنه پیازچال ملحق شده و ساعتی برای نهار و نماز توقف کردیم.

برای بازگشت، از گردنه پیازچال به سمت قله کلکچال رفته و پیش از سربالایی قله از راه پاکوبی که در سمت چپ مشاهده می‌شود قله کلکچال را تراورس کرده و در سمت جنوب شرقی قله قرار گرفتیم.

همانطور که در گزارش 27 مهر 96 اشاره کردم از انتهای دره آب زندگانی دو مسیر وجود دارد که مسیر اول از یک دهلیز پرشیب و مسیر دوم با دور زدن صخره‌های بزرگ انتهای دره به گردنه جنوب شرقی کلکچال می‌رسد. با توجه به شرایط گروه، مسیر دوم را انتخاب کرده و از کنار دشت زیبایی که در جنوب قله کلکچال قرار دارد عبور کردیم.

با اتمام صخره‌ها، مسیر پاکوب نیز به سمت شرق و یال غربی دره داراباد تغییر می‌کند. مسیر پاکوب را ادامه می‌دهیم و از محل مناسب مسیر خود را به سمت انتهای دره آب زندگانی تغییر می‌دهیم. البته این قسمت از مسیر چندان واضح و مشخص نبوده و نیاز به تجربه و شناخت قبلی و یا استفاده از جی پی اس دارد. با انتخاب مسیر دوم و دور زدن صخره‌ها، کمی راه خود را طولانی‌تر کرده و از دهلیز پر شیب که برای برخی از دوستان می‌توانست مشکل‌ساز باشد اجتناب کردیم.

از اینجا مطابق مسیر برنامه 27 مهر 96، از دره آب زندگانی به سمت دره داراباد سرازیر شده و از مسیر دره داراباد بازگشتیم.

در این برنامه دونفر از همنوردان که به تازگی فعالیت‌های کوهنوردی خود را آغاز کرده بودند، مقداری با مشکل مواجه شده و به دلیل درد در ناحیه پا و زانو به سختی مسیر بازگشت را طی کردند. برای همین زمان‌بندی برنامه در مسیر بازگشت طولانی شده است.

زمان‌بندی برنامه:

5:20 حرکت از پارک جمشیدیه

7:20 تپه نورالشهدا، 40 دقیقه توقف برای صبحانه

8:30 حرکت از اردوگاه کلکچال، 15 دقیقه توقف برای معارفه

9:50 گردنه کلکچال، 20 دقیقه استراحت

11:00 چشمه پیازچال، 25 دقیقه توقف

11:45 گردنه پیازچال

12:45 قله پیازچال، نیم ساعت توقف

13:15 فرود

13:45 گردنه پیازچال، یک ساعت توقف برای نهار و نماز

14:45 حرکت به سمت دره داراباد

19:00 باغچه خلیل

20:40 آبشار چال مگس، توقف‌های طولانی در مسیر و سرعت پایین

23:00 پارکینگ داراباد

نکات:

  • مناسب است در این برنامه، دره آب زندگانی برای صعود و دره پیازچال برای بازگشت انتخاب شود. مسیر دره داراباد و دره آب زندگانی بدلیل طولانی بودن و پر شیب بودن برخی قسمت‌ها و همچنین قسمت‌هایی که طناب‌گذاری شده و کارگاه نصب شده، برای صعود مناسب‌تر است.
  • در این برنامه در قسمت‌های مختلف دره داراباد و دره آب زندگانی چشمه وجود دارد که در گزارش 27 مهر 96 به آن اشاره شده است. البته با انتخاب مسیر دوم از گردنه جنوب شرقی کلکچال به انتهای دره آب زندگانی، چشمه آب زندگانی که در مسیر اول و بالاتر از دهلیز قرار دارد را از دست می‌دهیم. همچنین در مسیر دره پیازچال نیز یک چشمه وجود دارد.

2 دیدگاه دربارهٔ «صعود به قله پیازچال (لزون شرقی) از دره پیازچال و بازگشت از دره داراباد، ۸ تیر ۹۷»

تشکر از جناب خندق آبادی بابت برنامه وانتخاب مسیر زیبا دره آب زندگانی
گزارش برنامه واقعا شیواست.

زنده باشی آقای رجبی. نظر لطف شماست. از دیدارتون خوشحال شدم

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *