دسته‌ها
تابستان 1397

پیمایش خط‌الراس کهار به ناز، 11 مرداد 97

مشروح برنامه:

سلام و درود بر شما علاقمندان کوه و کوهنوردی

از زمانی که برای اولین بار قله کهار را صعود کردم توجهم به پیمایش مسیر خط‌الراس کهار به ناز جلب شد. اما در صعود زمستان سال گذشته به قله کهار بود که قرار گذاشتم امسال این برنامه را اجرا کنم.

از آنجا که می‌خواستم این برنامه را یک روزه اجرا کنم صبح خیلی زود با تعدادی از دوستان به سمت روستای زیبای کلوان حرکت کرده و خود را به روستا رساندیم. هوا هنوز تاریک بود که به سمت جانپناه کهار حرکت کردیم. (در گزارش برنامه قله کهار، ۲۹ دی ۹۶ بطور کامل درباره این قله و مسیر آن صحبت کردم که می‌توانید به آن مراجعه کنید.)

در جانپناه ساعتی توقف کرده و صبحانه خوردیم و سپس به سمت قله کهار حرکت کردیم. در هوای نیمه‌ابری و بسیار عالی مسیر را ادامه داده و یکی دو توقف کوتاه در بین راه داشتیم.

در زمان مناسب قله کهار را صعود کردیم و مدتی روی قله توقف کرده و تجدید قوا کردیم. دیدار آزادکوه و علم‌کوه از فراز کهار خاطره صعود این دو قله را که به تازگی پشت سر گذاشته‌ام برایم تکرار می‌کند.

پس از گرفتن عکس یادگاری مسیر خط‌الراس را در پیش گرفتیم.

مسیر خط الراس کهار به ناز

در مسیر خط‌الراس ابتدا به سمت گردنه ارتفاع کم کرده و سپس به سمت قله کهار کوچک ارتفاع می‌گیریم. برای پیمایش خط‌الراس نیازی به صعود کهار کوچک نیست و می‌توان این قله را از سمت چپ به سمت گردنه‌ای که بعد از آن قرار دارد تراورس کرد. دوستان خود را از مسیر تراورس راهنمایی کرده و خودم کهار کوچک را صعود کردم. پس از صعود این قله مجددا ارتفاع کم کرده و به سمت گردنه بعدی حرکت کردم تا به دوستان خود ملحق شوم. این گردنه ابتدای یال پر شیب منتهی به قله میشینه نو می‌باشد.

در اینجا اتفاق وحشتناکی افتاد و یک گله سگ وحشی به من حمله کردند! مشخص بود که برخی از آنها هار بودند. دوستانم از گردنه عبور کرده بودند و با توجه به اینکه 4 نفر بودند در میان سگ‌ها با مشکل کمتری مواجه شده بودند. دقیق نتوانستم تعداد سگ‌ها را بشمارم ولی بنظرم حداقل 6 تا بودند. سابقه حمله سگ را داشتم اما این مواجهه چیز دیگری بود! اگرچه ترسی به خود راه نداده و از مسیری که لازم بود حرکت کردم اما در محاصره سگ‌ها و حمله‌های مکرر آنها قرار گرفتم و نگران بودم من را بگیرند. به شدت وحشی بودند و فاصله بسیار کمی با من داشتند و دورم را گرفته و حمله می‌کردند. از هر طرف ممکن بود من را بگیرند که از باتوم‌هایم برای دور کردن آنها کمک می‌گرفتم و بالاخره توانستم از محاصره آنها خارج شوم. یکی از باتوم‌هایم در مبارزه با سگ‌ها از دستم افتاد ولی دیگر حاضر نبودم به میان آنها بازگردم! بنظر روش‌های مقابله با حمله و پیشروی سگ‌ها در حالیکه تنها هستید و تعداد آنها زیاد باشد و به این شکل وحشی و هار باشند چندان جوابگو نباشد. تنها لطف خدا و اینکه ترس بر من غلبه نکرد باعث شد بدون آسیب از میان آنها خارج شوم..

حمله سگ‌ها حال و هوای گروه را مقداری تحت تاثیر قرار داد که به مرور از آن حالت خارج شدیم. یال پرشیب قله میشینه نو یا همان ناز کوچک را صعود می‌کردیم. بخشی از مسیر بصورت سنگ و صخره بود که از میان آن عبور کرده و قله میشینه نو را صعود کردیم.

فاصله زیادی تا قله ناز نداریم. ادامه مسیر که بسیار هم زیباست با شیب ملایم تا قله طی شده و قله ناز صعود می‌شود.

این صعود را به دوستان خود تبریک می‌گویم. با صعود قله و اتمام مسیر خط‌الراس همه اعضای گروه انرژی دوباره‌ای گرفته‌اند.

بر فراز قله ناز

آسمان ابری است و حجم ابر در سمت شمال زیاد است. پس از گرفتن عکس مسیر بازگشت را از یال ناز در پیش گرفته و از مسیر تراورس میشینه نو را پشت سر می‌گذاریم. (در گزارش برنامه قله ناز، ۲۰ مرداد ۹۶ درباره مسیر قله ناز صحبت کرده‌ام که می‌توانید از آن استفاده کنید.) خود را به جانپناه سیادر رسانده و برای ناهار و نماز توقف می‌کنیم.

مقداری استراحت کرده و سپس مسیر روستای کلوان را در پیش گرفتیم و انتهای برنامه را نیز از میان باغ‌های این روستای زیبا طی می‌کنیم.

هر بار که به این منطقه آمده‌ام روز خوبی را پشت سر گذاشته و طبیعت زیبای آن را دوست دارم. امروز نیز چنین بود و خاطره زیبای دیگری رقم خورد. از اجرای این برنامه با این گروه قوی و منسجم خوشحال هستم و برای همه آنها آرزوی موفقیت دارم. به امید دیدار..

 

زمان‌بندی برنامه:

3:00 حرکت از تهران

4:55 کلوان

5:00 حرکت به سمت کهار

7:20 جانپناه کهار، یک ساعت توقف برای صبحانه

10:45 قله کهار

11:20 شروع پیمایش خط‌الراس

12:20 قله کهار کوچک

13:20 قله میشینه نو

13:50 قله ناز

14:20 فرود

16:20 جانپناه سیادر، یک ساعت و بیست دقیقه توقف

17:40 به سمت کلوان

19:40 روستای کلوان

19:50 به سمت تهران

21:30 تهران

مسیر پیموده شده در این برنامه
نکات برنامه:
  • در طول برنامه تنها در کنار جانپناه کهار و جانپناه سیادر چشمه آب هست و در بقیه جاها و مخصوصا مسیر خط‌الراس آب وجود ندارد.
  • این برنامه معمولا بصورت دو روزه پیموده می‌شود و اجرای آن بصورت یک روزه نیازمند آمادگی جسمانی مناسب و توجه به زمان‌بندی می‌باشد.
  • مسافت پیموده شده در این برنامه بیش از 27 کیلومتر می‌باشد.
  • یکی از دلایلی که به کوهنوردان توصیه می‌شود بصورت گروهی کوهنوردی نمایند مقابله با حمله جانوران درنده مانند حمله گله سگ‌ها در این برنامه می‌باشد.

2 دیدگاه دربارهٔ «پیمایش خط‌الراس کهار به ناز، 11 مرداد 97»

در هر نظر لطف حق جاري است
و نگاهی و دعایی که می‌پاید حوالی دل را …
گزارش و نکات بسیار عالی و کاربردی بود👌
بسیار ممنون🙏🏻

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *