دسته‌ها
پاییز 1397

قله دونا به قله اویر، 6 مهر 97

درباره قله دونا:

قله دونا با ارتفاع تقریبی 3600 متر در منطقه البرز مرکزی و در انتهای غربی آن واقع شده است. این قله اولین قله اصلی از خط‌الراسی شرقی غربی است که از گردنه کندوان واقع در جاده چالوس آغاز شده و امتداد آن به سمت شرق به قلل سرخاب‌ها رسیده و از طریق قله سوتک به خط‌الراس کمانکوه شامل قله‌های کمانکوه، سرماهو، یخچال و کهنو می‌رسد و پس از آن به قلل نرگس‌ها، پالون‌گردن و خط‌الراس خلنو منتهی می‌شود.

در جنوب قله دونا روستای وارنگه‌رود، در شمال آن روستای دونا و کمی دورتر قله وروشت و خط‌الراس نور که اطلاعات چندانی از آن ندارم قرار دارد. همچنین در شرق آن قله‌های صخره‌ای سرخاب و امتداد غربی آن از طریق یک قله فرعی که نام‌های اویر یا اویدر را برای آن دیده‌ام به گردنه کندوان منتهی می‌شود.

قله دونا را از سه مسیر می‌توان صعود کرد:

  • مسیر شمالی که از روستای دونا صعود می‌شود و از یال شرقی و یا غربی می‌توان قله را صعود کرد. یال شرقی مستقیما تا قله امتداد دارد و از طریق یال غربی پس از صعود قله فرعی اویر، قله دونا صعود می‌شود.
  • مسیر جنوبی از روستای وارنگه‌رود و ابتدای دره وارنگه‌رود، قله فرعی اویر و سپس قله دونا صعود می‌شود.
  • مسیر غربی از طریق گردنه کندوان و صعود قله فرعی اویر، قله دونا صعود می‌شود.

در این برنامه قله دونا را از روستای دونا صعود کردیم که شما را به مطالعه گزارش این برنامه دعوت می‌کنم.

شرح گزارش برنامه:

اولین برنامه پاییز را با قله‌ای در جاده چالوس شروع کردیم. از ابتدا به امید یک روز زیبا بودم اما نه انقدر رویایی!!! آب و هوای روزهای قبل و بارش‌ها و خصوصیات این منطقه باعث شده بود که منتظر یک برنامه زیبا باشم. این قله از برنامه‌های شهریورماه من بود که بدلیل ترافیک سنگین جاده برگزار نشد. همه همنوردان پیش از زمان تعیین شده در محل تجمع حاضر شده بودند تا بتوانیم بدون تاخیر به سمت جاده چالوس حرکت کنیم. با یکی از همنوردان در ابتدای جاده چالوس قرار داشتیم و پس از ملحق شدن ایشان به گروه با دو دستگاه سواری وارد جاده چالوس شدیم. مسیر جاده را در پیش گرفته و پس از گچسر و تونل کندوان به پل زنگوله رسیدیم. وارد جاده یوش بلده می‌شویم که از پل زنگوله و کنار مسجد آن شروع شده و تا جاده هراز ادامه دارد. پس از دو الی سه کیلومتر به فرعی روستای دونا رسیده و با گذر از دونای سفلی به روستای دونای علیا می‌رسیم و ماشین‌ها را قبل از پل روستا پارک می‌کنیم. قله دونا در جنوب روستا دیده می‌شود.

نمای روستای دونا از مسیر صعود قله

در جنوب روستای دونا دره‌ای وجود دارد که انتهای این دره به خط‌الراس و قله دونا منتهی می‌شود. در سمت راست و چپ این دره دو یال وجود دارد که از هر دو یال می‌توان قله دونا را صعود کرد. یال شرقی بطور مستقیم به قله دونا منتهی می‌شود و یال غربی به قله فرعی اویر می‌رسد و در ادامه، پیمایش مسیر خط‌الراسی کوتاهی ما را به قله دونا می‌رساند. در این برنامه قله دونا را از یال شرقی صعود کرده و یال غربی را برای بازگشت انتخاب کردیم.

کوله‌ها را آماده کرده و پیمایش خود را آغاز می‌کنیم. از پل عبور کرده و به سمت چپ و مسجد روستا می‌رویم. از کنار مسجد به سمت جنوب حرکت کرده و پس از مدت کوتاهی وارد مسیر پاکوب دره می‌شویم. از دره سرسبز و کنار باغ‌ها و رودخانه کم آب آن مسیر خود را ادامه می‌دهیم.

برای رسیدن به یال شرقی باید از محل مناسبی از پاکوب جدا شده و به طرف یال سمت چپ ارتفاع بگیریم. دامنه پر شیب را طی کرده و پس از یک ساعت پیمایش از ابتدای برنامه، بر روی یال قرار می‌گیریم. روی یال توقف کرده و به مدت بیست دقیقه استراحت می‌کنیم. از اینجا روستای زیبای دونا و مزارع و باغ‌های آن جلب توجه می‌کند.

مسیر یال را به سمت قله و به طرف جنوب ادامه می‌دهیم. برخی جاها را از روی یال طی کرده و برخی از ارتفاعات را از محل مناسب تراورس می‌کنیم. پس از مدتی برای صبحانه توقف می‌کنیم.

در هوای مطبوع پاییزی مسیر خود را طی می‌کنیم. منظره‌های زیبایی در حال شکل گرفتن می‌باشند. آزادکوه بی‌همتا از سمت شرق طلوع کرده و قلل علم‌کوه نیز در سمت غرب خودنمایی می‌کند. همچنین صخره‌های شمالی قلل سرخاب و در کنار آن‌ها سوتک کوچک در سمت چپ و جنوب شرقی ما دیده می‌شوند. کم‌کم دره‌های اطراف با مه زیبایی پر می‌شوند..

پیش از قله با گروه دیگری که به یکی از باشگاه‌ها تعلق دارد برخورد می‌کنیم. مسیر یال را ادامه داده و بر فراز قله دونا قرار می‌گیریم. دره وارنگه‌رود در سمت جنوب قله، خط‌الراس هرزه‌کوه و دورتر از آن خط‌الراس کلون‌بستک به سرکچال و همچنین قله خلنو و بخشی از خط‌الراس آن در سمت جنوب شرق مناظر جدیدی است که با رسیدن به قله مشاهده می‌نماییم.

بر فراز قله نشسته و مات و مبهوت مناظر اطراف می‌شویم. ابرها مناظر بی‌نظیری را در اطراف ما تشکیل داده‌اند. به قدری محو تماشای آنها هستم که یک لحظه متوجه می‌شوم که مه بالا آمده و دورتادور ما را فرا گرفته است و امکان تصویربرداری از برخی مناظر اطراف را از دست داده‌ام! از این مناظر زیبا تصاویری به یادگار گرفته و به سختی همنوردان را از روی قله به سمت پایین راهی کردم! انگار هیچ‌کس قصد بازگشت ندارد!

مسیر بازگشت متفاوت با مسیر صعود است. مسیر خط‌الراس را به سمت غرب در پیش گرفته و به سمت قله فرعی اویر حرکت می‌کنیم. پس از مدتی پیمایش مسیر بر روی خط‌الراس و در ادامه دره وارنگه‌رود قله‌های سوتک بزرگ و کمانکوه از پشت سرخاب‌ها خارج شده و دیده می‌شوند.

لحظه‌های نشاط آور و رویایی را پشت سر می‌گذاریم. در حالیکه سمت چپ ما دره وارنگه‌رود قرار دارد و سمت راست ما پر از مه است و این مه فقط تا خط‌الراس پیشروی می‌کند! این مسیر را طی کرده و پس از مدت زمان کوتاهی به قله فرعی اویر می‌رسیم.

 از اینجا از یال شمالی سرازیر شده و ادامه مسیر را در یک مه غلیظ طی می‌کنیم. هر از چند گاهی موقعیت خود را با جی‌پی‌اس چک می‌کنم تا از مسیر منحرف نشده باشیم. در مسیر بازگشت و بدلیل خستگی یکی از همنوردان با سرعت کمتری مسیر را طی می‌کنیم.

با کاهش ارتفاع از غلظت مه نیز کاسته شده و با افزایش دید از محل مناسب به سمت دره سرازیر می‌شویم و بخشی از یال را میان‌بر می‌زنیم. به یک دشت کوچک رسیده و برای ناهار و نماز ساعتی توقف می‌کنیم.

فرود به سمت دره و منطقه مسطح در مرکز تصویر

مسیر را به سمت دره ادامه می‌دهیم. اگرچه پاکوب در برخی جاها گم می‌شود ولی بدون مشکل به مسیر خود ادامه می‌دهیم و نزدیک دره دوباره پاکوب پررنگ‌تر می‌شود. با رسیدن به دره مسیری که ابتدای برنامه طی کرده بودیم را باز می‌گردیم. هوا کم‌کم رو به تاریکی می‌رود که همزمان با مغرب به روستا می‌رسیم.

در حالی به سمت تهران حرکت می‌کنیم که شور و نشاط و خوشحالی برای این روز فوق‌العاده زیبا و این صعود موفق در چهره همه اعضای گروه دیده می‌شود و از بیان همه آنها شنیده می‌شود. خدای بزرگ را برای تمامی نعمت‌هایش و برای این همه زیبایی و این روز عالی شکرگزارم..

زمان‌بندی برنامه:

4:00 حرکت از تهران

7:00 روستای دونا

7:10 حرکت به سمت قله

8:20 توقف و استراحت روی یال شرقی به مدت بیست دقیقه

10:00 توقف برای صبحانه به مدت چهل دقیقه

12:30 قله

13:50 فرود

14:30 قله فرعی (اویر یا اویدر)

16:40 توقف برای ناهار و نماز به مدت یک ساعت

18:30 روستا

19:00 حرکت به سمت تهران

مسیر پیموده شده در این برنامه
نکات برنامه:
  • اگرچه در منطقه پر آبی حضور دارید ولی بر روی یالها و خط‌الراس به آب دسترسی ندارید.
  • یکی از مواردی که به همراه داشتن جی‌پی‌اس در برنامه‌ها اهمیت خود را نشان می‌دهد، در چنین شرایطی است که با مه شدید مواجه می‌شوید. اگرچه در این برنامه صرفا برای چک کردن مسیر و اطمینان خاطر مورد استفاده قرار گرفت.

8 دیدگاه دربارهٔ «قله دونا به قله اویر، 6 مهر 97»

واقعا بی نظیر بود.
آگاهی و همراهی دلسوزانه شما فراموش ناشدنی خواهد بود.

درود و سپاس از تذکر شما
مجددا بررسی شده و ارتفاع قله در گزارش اصلاح شد.

پاسخ

زاده ابریم با انبوهی از خیال …
این چه رویای‌ست که جادوی این روزها شدیم…
تصاویر و عکس ها بسيار زيبا و دل‌انگیز
سپاس از شما 🙏🏻🌸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *