دسته‌ها
تابستان 1397

قله گاوبینی از روستای برگ‌جهان، 23 شهریور 97

درباره قله گاوبینی:

قله گاوبینی با ارتفاع 3270 متر در البرز مرکزی و در منطقه لواسانات قرار دارد. این قله بر روی خط‌الراس گل زرد واقع شده و از شرق به قله فیل زمین و از غرب به قلل سرسیاه‌غار می‌رسد. این خط‌الراس از قله گل زرد و سیاه‌پلاس یا کوه کبود در شرق شروع شده و پس از قله فیل زمین به قله گاوبینی می‌رسد. ادامه این خط‌الراس به سمت غرب به قلل سرسیاه‌غارها رسیده و پس از قله‌های پرسون، ریزان، آتش‌کوه، مهرچال، پیرزن کلوم در قله همهن پایان می‌یابد.

در جنوب غربی این قله روستاهای برگ جهان و نیکنام‌ده و در جنوب شرقی آن روستای لواسان بزرگ واقع شده است. همچنین از سمت شمال به دشت پهناور لار منتهی می‌شود. برای صعود قله گاوبینی می‌توان از روستاهای لواسان بزرگ و برگ جهان اقدام کرد که در این برنامه تصمیم گرفتیم این قله را از روستای برگ جهان صعود نماییم.

مشروح گزارش برنامه:

سلام همنوردان گرامی

این هفته نیز قله‌ای دیگر در منطقه لواسانات هدف صعود من و همنوردانم بود. به قصد صعود قله گاوبینی که از قله‌های کم تردد لواسان و خط‌الراس گل زرد است به روستای برگ جهان می‌رویم. از تهران به سمت گردنه قوچک و لواسان رفته و از جاده افجه به سمت روستای برگ جهان می‌رویم. در مرکز روستای برگ جهان و در محوطه باز کنار مسجد روستا ماشین را پارک کرده و برای صعود آماده می‌شویم. این روستا شامل چهار محله عمده به نام‌های سرده، پاده، رودبار و شاهان است که در دو سوی رودخانه برگ جهان شکل گرفته‌اند. از آنجا که قصد صعود قله از یال جنوبی آن را داریم به سمت محله شاهان در شرق روستا حرکت می‌کنیم. برای رسیدن به محله شاهان از پله‌های کوچه روبروی مسجد مرکز روستا پایین رفته و سپس از پل روی رودخانه عبور می‌کنیم.

به محله شاهان رسیده و از کوچه کنار مسجد این محله مسیر را ادامه داده و با عبور از کوچه‌ها از شرق روستا خارج می‌شویم. با خروج از روستا در مسیر پاکوبی قرار می‌گیریم که چندین باغ نیز با فاصله از هم در کنار مسیر قرار دارند.

قصد دارم در مسیر صعود، قله خورندان را نیز صعود کنیم. البته برای صعود گاوبینی نیازی به صعود قله خورندان ندارید و می‌توانید بدون صعود این قله مسیر خود را کوتاه‌تر نمایید. پس از مقداری پیمایش به جایی می‌رسیم که مسیر صعود قله گاوبینی از خورندان جدا می‌شود. در اینجا پاکوب مسیر دوم  که به سمت گردنه پس از قله خورندان می‌رود در ابتدای راه واضح نبوده و نیاز به آشنایی قبلی و یا استفاده از جی پی اس دارد. البته با قرار گرفتن در آن مسیر و پس از مدتی، پاکوب آن نیز در بیشتر قسمت‌های مسیر واضح و مشهود است. همینجا اشاره کنم که ما در این برنامه از مسیر اول که مسیر قله خورندان است صعود کرده و برای بازگشت از مسیر دوم بازمی‌گردیم.

پس از ساعتی پیمایش در کنار یکی از معدود درختان مسیر برای صبحانه توقف می‌کنیم. سپس مسیر را ادامه داده و پس از مدتی به یک جاده خاکی رسیده و بخشی از مسیر را از جاده طی می‌کنیم. در ادامه در جای مناسبی از جاده جدا شده و بر روی یال به سمت شمال حرکت خود را ادامه می‌دهیم. در میانه راه برای استراحت حدود بیست دقیقه توقف می‌کنیم. سپس مسیر یال را که پاکوب مشخصی هم ندارد طی کرده و به قله خورندان می‌رسیم.

قله گاوبینی در شمال قله خورندان قرار دارد و یال شمالی خورندان به گاوبینی منتهی می‌شود. به سمت گردنه‌ای که در شمال قله خورندان قرار دارد فرود می‌آییم و پس از دقایقی به آنجا می‌رسیم. پاکوبی که به سمت شمال می‌رود به سمت قله و پاکوبی که از گردنه به سمت غرب فرود می‌آید به سمت برگ‌جهان می‌رود که مسیر بازگشت ما خواهد بود.

در مسیر پاکوبی که از سمت راست یال به طرف شمال می‌رود قرار گرفته و فراز و فرودهای یال را تراورس می‌کنیم. از اینجا تمام مسیر ما مشرف به روستای لواسان بزرگ می‌باشد که در شرق ما قرار گرفته است. این مسیر تراورسی حدود یک ساعت طول می‌کشد تا به گردنه‌ای که در ابتدای یال صعود قله است می‌رسیم. در اینجا نیز حدود بیست دقیقه استراحت کرده و برای صعود یال نهایی آماده می‌شویم.

از اینجا تا قله با یک یال نسبتا پر شیب مواجه هستیم که در برخی قسمت‌ها شیب آن زیاد می‌شود. اگرچه در بیشتر قسمت‌ها پاکوب مشخصی وجود ندارد، ولی مسیر مشخص و از روی یال به سمت شمال است. از مشخصه‌های این یال، صخره‌ و سنگ‌های انتهایی آن می‌باشد که در انتهای مسیر از محل مناسبی آنها را بدون درگیری پشت سر گذاشته و بر روی خط‌الراس قرار می‌گیریم. قله گاوبینی با فاصله کوتاهی در سمت چپ ما قرار دارد. مسیر خط‌الراس را به سمت غرب طی کرده و بر فراز قله گاوبینی قرار می‌گیریم.

با منظره بسیار زیبایی از دشت لار و قلل اطراف مواجه هستیم. از طرفی فرصت کافی برای توقف بر روی قله را داشته و برای بازگشت عجله‌ای نداریم. پس از استراحت و صرف خوراکی و گرفتن عکس یادگاری مسیر بازگشت را در پیش می‌گیریم.

یالی که صعود کرده‌ایم را از مسیر مناسب بازمی‌گردیم. پس از یکی دو فراز و فرود وارد مسیر تراورسی شده و خود را به گردنه نزدیک قله خورندان می‌رسانیم. سپس از گردنه و در مسیر پاکوب به سمت غرب سرازیر می‌شویم. در بین راه به یک درخت بید بزرگ برخورد کرده و حدود یک ربع توقف می‌کنیم.

مسیر را ادامه می‌دهیم تا به محلی که با نام دوراهی قله خورندان و گاوبینی نامگذاری کردم می‌رسیم. از اینجا تا روستا راه چندانی باقی نمانده است که آن را هم پشت سر گذاشته و قبل از غروب آفتاب به روستا و مسجد محله شاهان برگ جهان می‌رسیم.

برخی از همنوردانم دومین قله خود را پس از پرسون صعود می‌کردند و در این برنامه نیز بسیار خوب و موفق توانستند قله را صعود نموده و برنامه را به اتمام برسانند. برای همه آنها و سایر دوستان و همنوردانم که جایشان در این برنامه خالی بود آرزوی سلامتی و موفقیت دارم. به امید دیدار در برنامه‌های آتی..

زمان‌بندی برنامه:

5:40 حرکت از تهران

6:40 روستای برگ جهان

6:45 حرکت به سمت قله

7:45 توقف برای صبحانه به مدت 35 دقیقه

10:25 قله خورندان

10:40 گردنه پس از قله خورندان

11:30 گردنه ابتدای یال قله، بیست دقیقه استراحت

13:45 قله گاوبینی

15:00 فرود

17:00 گردنه پس از قله خورندان

17:25 استراحت در کنار درخت بید به مدت یک ربع

19:00 روستای برگ جهان و حرکت به سمت تهران

مسیر اجرا شده در این برنامه
نکات برنامه:
  • در این مسیر و پس از روستا آب وجود ندارد و لازم است برای تمام مدت برنامه آب به همراه داشته باشید.
  • مسیر رفت و برگشت طی شده در این برنامه 16 کیلومتر است.
  • از مسیر آبشار برگ جهان نیز می‌توان این قله را صعود کرد.

8 دیدگاه دربارهٔ «قله گاوبینی از روستای برگ‌جهان، 23 شهریور 97»

سلام
خدا قوت و سلامت باشید
ممنون بابت گزارش برنامه ها و عکس های زیبا
موفق و بر فراز باشید
ان شاالله

سلام.
توضیحات مبسوط و راهنمایی های علمی که در اختیار دوستان قرار داده شده قطعا مفید فایده خواهد بود.
سپاسگزارم

سلام
نگرش شمابه گزارش نویسی نشان ازاحساس مسوولیتی دارد که نسبت به گروههای بعدی دارید وباپرهیز ازخاطره نویسی های بیهوده،نحوه خروج ازروستا،جزییات مسیر،زمان بندی صعود،وضعیت آب ونشانه های شاخص بین راه رابه نمایش گذاشتید.
درود برشما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *