دسته‌ها
تابستان 1396

قله ناز، 20 مرداد 96

درباره قله ناز:

قله ناز در منطقه البرز مرکزی و در استان البرز واقع شده است و بطور معمول همراه با قله کهار از آن یاد می‌شود. این قله بر روی خط‌الراسی غربی – شرقی واقع شده است که از غرب با قله وارکش شروع شده و در ادامه به سمت شرق به قله‌های ناز، میشینه نو (ناز کوچک)، کهار کوچک و کهار رسیده و در ادامه از طریق گردنه سیرابشم به قله‌های هفت خوان، کلاش‌ویا و کرچان منتهی می‌شود. قله ناز با ارتفاع 4100 متر مرتفع‌ترین قله این خط‌الراس می‌باشد.

قله ناز در منطقه‌ای قرار گرفته است که از شمال و غرب به منطقه طالقان، از شرق به جاده چالوس و گچسر و از جنوب به سد کرج و شهر کرج محدود می‌شود.

مسیرهای صعود این قله به این شرح می‌باشد:

  • مسیر جنوبی: روستای کلوان، جانپناه سیادر، قله میشینه‌نو، قله ناز
  • مسیر غربی: روستای سنج، قله وارکش، قله ناز
  • مسیر شرقی: روستای کلوان، جانپناه کهار، قله کهار، قله کهار کوچک، قله میشینه‌نو، قله ناز
  • مسیر شمالی: یکی از روستاهای دره طالقان مانند روستای گته ده، یال شمالی قله ناز، قله ناز

رایج‌ترین مسیر صعود این قله از روستای کلوان و جانپناه ناز (سیادر) می‌باشد.

مسیرهای صعود از کلوان تا جانپناه سیادر

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید از روستای کلوان به سمت جانپناه سیادر 3 مسیر وجود دارد که هر سه قبل از جانپناه با هم یکی می‌شوند.

مسیر صورتی رنگ مسیری است که از جنوب روستا و از راه جاده خاکی به سمت جانپناه می‌رود.

مسیر بعدی در تصویر فوق با رنگ بنفش مشخص شده و از شمال روستا صعود می‌کند. ابتدای آن با مسیر صعود قله کهار مشترک بوده و پس از مدتی به سمت چپ تغییر مسیر می‌دهد و از مسیر قله کهار جدا می‌شود. با ادامه مسیر به رودخانه رسیده و با عبور از پل روی رودخانه وارد مسیر پاکوبی می‌شوید که ابتدای آن داخل روستا بوده و سپس از میان دره بین یال‌های کهار و ناز ادامه پیدا می‌کند و از محل مناسب به سمت جانپناه می‌رود.

مسیر سوم که با رنگ قرمز مشخص شده است، از مرکز روستا و میان روستا که در نزدیک آن مسجد و پست بانک هم وجود دارد آغاز می‌شود. ابتدای این مسیر کوچه‌ها و خانه‌های روستایی بوده و سپس وارد باغ‌راه‌ها می‌شود. از آنجا که این مسیر کوتاه‌تر و سرسبزتر از دو مسیر دیگر است برای این برنامه در نظر گرفته شد.


زمان‌بندی برنامه:

5:10 حرکت از میدان آزادی

6:45 کلوان

7:00 شروع برنامه از کلوان

10:00 جانپناه سیادر

10:40 حرکت به سمت قله

14:20 قله ناز

15:00 فرود

17:15 جانپناه سیادر

18:30 حرکت به سمت کلوان

20:40 کلوان


شرح برنامه:

از دو سال پیش که برنامه کهار را در این منطقه اجرا کردم در فکر صعود قله ناز بودم. برای همین تابستان امسال پیشنهاد برنامه صعود قله ناز به گروه کوهنوردی شهید ورکش ارائه و قرار شد برنامه در این تاریخ اجرا شود.

محل تجمع و حرکت گروه از میدان آزادی به سمت جاده کرج بود. با حضور همه همنوردان تیم پنج نفره ما با یک ماشین شخصی به سمت کرج و جاده چالوس حرکت کردیم. در جاده چالوس بعد از سد امیرکبیر و پل خواب، جاده‌ای فرعی در سمت چپ به طرف روستاهای سیرا، آیگان، لیلستان، اویزر و کلوان می‌رود که این روستاها از توابع بخش آسارا هستند. روستای کلوان در انتهای این جاده فرعی به مسافت 10 کیلومتر قرار دارد.

روستای کلوان

جمعیت زیادی برای کوهنوردی و طبیعت گردی به روستا آمده بودند و مجبور شدیم ماشین را قبل از روستا و ابتدای مسیر صعود قله کهار پارک کنیم. آماده حرکت شده و پس از ورود به روستا از مسیر کنار پست بانک بالا می‌رویم. ابتدای مسیر را از میان کوچه‌ها و خانه‌های روستایی طی کرده و سپس وارد باغ‌راه‌های زیبای کلوان می‌شویم. کلوان روستای خوش آب و هوایی است که هر سمت آن مناظر بسیار زیبایی دارد.

جهت اصلی حرکت تا قبل از جانپناه به سمت غرب و از جانپناه تا قله به سمت شمال غرب می‌باشد. در تصویر زیر مسیر اجرا شده در این برنامه را مشاهده می‌نمایید.

مسیر اجرا شده در این برنامه

حدود 45 دقیقه ابتدایی مسیر را از میان درخت‌ها و باغ‌های روستا طی می‌کنیم و در انتهای آن به نهر پرآبی می‌رسیم. پس از اندکی توقف به مسیر ادامه می‌دهیم.

ادامه مسیر دارای پاکوب مشخصی است و حدود 45 دقیقه پس از نهر آب به جاده خاکی می‌رسد. مسیر را در جاده خاکی ادامه می‌دهیم تا اینکه پس از مدتی جانپناه نارنجی رنگ سیادر در ارتفاعات روبرو در میدان دید ما قرار می‌گیرد.

می‌توان جاده خاکی را تا بلندترین نقطه ادامه داد و از آنجا به سمت جانپناه حرکت کرد که مسیر مقداری طولانی می‌شود و همینطور جاده پیمایی هم چندان لطفی ندارد. برای همین بهتر است از محلی مناسب از جاده جدا شده و به سمت جانپناه حرکت کنید که البته در اینجا پاکوب مشخصی برای رسیدن به جانپناه وجود ندارد.

در مسیر جاده مشغول دیدن مناظر اطراف بودم و از محل مناسب برای صعود به سمت جانپناه اندکی عبور کرده بودیم. مقداری جلوتر یالی که برای صعود انتخاب کردم از جنوب جانپناه سر در می‌آورد. برای همین تصمیم گرفتم ابتدا به چشمه‌ای که در سمت جنوب غربی جانپناه است رفته و پس از برداشتن آب برای استراحت به جانپناه برویم. گروه قبلی در حال ترک جانپناه بودند که به آنجا رسیده و برای استراحت و صبحانه توقف کردیم.

جانپناه سیادر

ادامه مسیر از جانپناه تا قله از روی یال می‌باشد. لذا از پاکوب شمال جانپناه بر روی یال سوار شده و به سمت قله حرکت می‌کنیم. از اینجا تا قله در تمام مسیر پاکوب مشخص دارد. یال پر فراز و نشیب و طولانی است و در برخی قسمتها شیب آن زیاد می‌شود. در این مسیر همواره یال صعود قله کهار در سمت راست ما دیده می‌شود.

مسیر را بر روی یال ادامه داده و قبل از یال قله میشینه‌نو حدود یک ربع توقف می‌کنیم. در سمت شرق آزادکوه سر خود را از میان سایر قله‌ها که چندان برایم آشنا نیستند بیرون کشیده است. از اینجا خطالراس کهار تا ناز و قله‌ها و گردنه‌های بین آن شامل قله کهار کوچک و قله میشینه‌نو نیز دیده می‌شود. مشخص است که اکثرا قله کهار را صعود کرده‌اند و جمعیت زیادی بر روی قله دیده می‌شود و خیلی شلوغ است! در حالیکه در کل برنامه با سه گروه دیگر برخورد کردیم که ناز را صعود کرده بودند.

خط‌الراس کهار تا ناز – از راست به چپ: قلل کهار، کهار کوچک، میشینه‌نو، ناز

در ادامه مسیر با دو پاکوب مواجه هستیم که یکی به سمت قله میشینه‌نو رفته و دیگری این قله را به سمت قله ناز تراورس می‌کند. برای صعود زمستانی قله ناز لازم است حتما قله میشینه‌نو صعود شود و نمی‌توان از مسیر تراورس استفاده کرد.

از مسیر تراورس به سمت ناز حرکت کرده و بین ناز و میشینه‌نو بر روی خط‌الراس می‌رویم. از اینجا تا قله راه چندانی باقی نیست. مسیر را از روی خط‌الراس ادامه داده و به اتفاق همه همنوردان به قله می‌رسیم.

بر فراز قله ناز

در طول برنامه، آسمان همواره نیمه ابری بوده و در یک هوای بسیار عالی برنامه را اجرا کردیم. همچنین ترکیب این مناظر زیبا با ابرها، صحنه‌های فوق‌العاده‌ای را در پیش چشمان ما ترسیم می‌کند. از فراز قله روستاهای منطقه طالقان از سمت شمال تا غرب دیده می‌شوند. اما مجموعه قله‌های منطقه علم‌کوه در سمت شمال در پشت ابرها پنهان شده‌اند.

دل‌مان نمی‌آید به سمت پایین حرکت کنیم. اما چاره‌ای نیست و از همین مسیر صعود راه بازگشت را در پیش می‌گیریم.

برای ناهار و نماز در جانپناه توقف می‌کنیم. فرصت به اندازه کافی در اختیار داریم و عجله‌ای برای پایان برنامه نداریم. انگار نمی‌خواهم برنامه تمام شود!

بالاخره زمان حرکت فرا می‌رسد و این‌بار از پایین جانپناه به سمت جاده خاکی فرود می‌آییم و به سمت روستا باز می‌گردیم.

در ابتدای باغ‌راه و کنار نهر آب دقایقی استراحت کرده و سپس به مسیر ادامه می‌دهیم. در انتهای مسیر هستیم که هوا کم کم رو به تاریکی می‌رود.

برای نماز به مسجد روستا می‌رویم و سپس به سمت تهران حرکت می‌کنیم.

خدای بزرگ را برای این روز خوب و قشنگ شکر می‌کنم..


نکات برنامه:
  • تنها منبع آب در این مسیر چشمه‌ای است که در جنوب غربی جانپناه سیادر قرار دارد. چشمه در این فصل آب کمی دارد و معلوم نیست تا انتهای تابستان و شروع فصل بارش آب داشته باشد.
  • طول مسیر اجرا شده در این برنامه از کلوان تا قله ناز 11 کیلومتر می‌باشد که با احتساب مسیر برگشت، 22 کیلومتر پیموده شده است.
  • ارتفاع روستای کلوان 2130 متر، جانپناه سیادر 3100 متر و قله ناز 4100 متر می‌باشد.

یک پاسخ به «قله ناز، 20 مرداد 96»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *