دسته‌ها
تابستان 1396

صعود یک روزه قله دماوند از جبهه جنوبی، 5 مرداد 96

صعود به قله دماوند از ابعاد مختلف یک صعود ویژه است و حس قرار گرفتن بر فراز این قله ترکیبی از حس‌های خوشایند و موفقیت‌آمیزی است که بواسطه طی کردن این مسیر و قرار گرفتن در آن ارتفاع به یک کوهنورد دست می‌دهد. اگرچه هر قسمت از کوه و طبیعت جاذبه‌ها و ویژگی‌ها و زیبایی‌های خاص خودش را دارد، اما دماوند بعنوان جزئی منحصر به فرد از طبیعت زیبای خدادادی کشورمان می‌باشد که به یک نماد ملی تبدیل شده است.

صعود این قله مرتفع و زیبا که بام ایران است مورد توجه و علاقه همه کوهنوردان ایرانی و خارجی است. از این قله بعنوان بلندترین قله مخروطی جهان و همچنین بلندترین قله آتشفشانی آسیا نام برده‌اند که نمی‌دانم چقدر صحت دارد؛ ولی بهرحال اگر این آمارها واقعیت هم نداشته باشد چیزی از زیبایی‌های این قله مخروطی مرتفع و آتشفشانی با ارتفاع 5670 متر که از ارتفاع 5200 متر به بالا از محل‌های مختلف آن گاز گوگرد خارج می‌شود و نشان از فعالیت آتشفشانی آن در هزاران سال قبل دارد کم نمی‌کند.

با توجه به اخبار و شنیده‌ها از مسیر جنوبی دماوند، تمایل چندانی به صعود این جبهه ندارم. نمی‌دانم از مشاهده این جمعیت علاقمند به کوه و طبیعت خوشحال باشم یا ناراحت! خوشحال باشم که علاقه و توجه به کوه و کوهنوردی در سال‌های اخیر زیاد شده و یا ناراحت از اتفاق‌های ناخوشایندی که بر سر طبیعت و کوه می‌آید.

بهرحال جبهه جنوبی دماوند مسیر رایج صعود این قله است و درصد بالایی از صعودها از این مسیر انجام می‌شود. علاقمندان قله دماوند شامل کوهنوردها و حتی غیرکوهنوردها همه ساله به عشق صعود این قله در فصل تابستان راهی این منطقه و بطور خاص مسیر جنوبی می‌شوند.

متاسفانه در چنین برنامه‌هایی که همه نوع مخاطبی دارد افرادی هم حضور دارند که کوهنورد نبوده و با فرهنگ حضور در کوهستان و طبیعت آشنایی ندارند. البته باید اذعان کرد در سالیان اخیر خود کوهنوردها هم به این موارد کم توجه و یا بی‌توجه شده‌اند. کوهنورد اگر که کوهنورد باشد و خود را به اخلاق و رفتار و منش کوهنوردی مقید بداند، آداب و احترام کوهستان و حضور در طبیعت را رعایت می‌کند. طبیعت را آلوده نمی‌کند و برای همنوردان دیگر خود، هر چند که هیچ آشنایی با آنها نداشته باشد، مزاحمت ایجاد نمی‌کند.

عدم توجه به این موارد باعث می‌شود کوهستان که محل تربیت جسم و روح یک کوهنورد است و از حضور در آن استفاده‌های گوناگون می‌برد و با چنین مناظر بی‌نظیری مواجه می‌شود و به آرامش می‌رسد، به مرور زمان نابود شود.

اصل نفس حضور این جمعیت در یک منطقه و تردد زیاد، باعث تخریب محیط زیست در آنجا خواهد شد. حالا چه برسد که این افراد خود نیز نسبت به حفظ آن بی‌توجه باشند و آن را آلوده کنند. زباله‌های خود را رها کنند و یا بر روی سنگ‌ها یادگاری بنویسند و اثر هنری بجای بگذارند! با آلودگی صوتی و یا حتی بصری! دیگران را از شنیدن صدای طبیعت و مناظر آن محروم کنند…

مواردی که اشاره شد تبعات فرهنگی و زیست محیطی حضور افراد غیرکوهنورد و یا بی‌توجه به فرهنگ کوهنوردی در چنین برنامه‌هایی است. اما حضور این افراد در این ارتفاع و چنین برنامه‌های سنگینی با آمادگی جسمانی نامناسب و بدون آموزش و تمرین و کسب مهارت، احتمال بروز مشکلات و مخاطرات جسمی خطرناک را برای ایشان به شدت بالا می‌برد. همین مساله یکی از دلایل آمار بالای حوادث کوهستان در کشور و بخصوص در مسیر قله دماوند می‌باشد.

من و سایر همنوردانم در این برنامه شاهد موارد مختلف ارتفاع‌زدگی در سطوح مختلف، تخلیه انرژی و همچنین اشتباهات فاحش و اثرگذار و خطرناک از برخی افراد بودیم که با راهنمایی و کمک‌های اولیه مورد نیاز، اقدامات لازم را انجام دادیم و افراد به سلامت به بارگاه سوم رسیدند. اما قرار نیست همیشه این اشتباهات ختم به خیر بشود. کما اینکه دیوار بارگاه سوم پر از تصاویر افرادی است که به دلایل مختلف از جمله همین سهل‌انگاری‌ها جان خود را در این راه از دست داده‌اند…


زمان‌بندی برنامه:

چهارشنبه 4 مرداد 96

18:45 حرکت از چهارراه خاقانی

20:30 امام‌زاده هاشم، نیم ساعت توقف برای نماز

21:15 پلور، اقامت در منزل یکی از همنوردان

22:00 خواب

پنجشنبه 5 مرداد 96

2:00 بیدارباش

2:30 حرکت با نیسان از پلور

3:00 پارکینگ جبهه جنوبی

3:30 گوسفندسرا

3:40 حرکت به سمت بارگاه سوم

4:30 توقف برای نماز به مدت بیست دقیقه

7:00 بارگاه سوم

8:20 حرکت به سمت قله

11:30 آبشار یخی، یک ربع استراحت

12:30 تپه گوگردی، 10 دقیقه استراحت بالای سنگ‌ها

14:20 بر فراز قله

15:30 حرکت به سمت پایین از مسیر شن اسکی

18:30 بارگاه سوم

20:30 حرکت به سمت گوسفندسرا

22:20 گوسفندسرا

23:45 پلور

حرکت به سمت تهران…


شرح برنامه:

قرارمان صعود یک روزه قله دماوند از جبهه جنوبی است. علاقه شخصی من به این است که اجرای برنامه‌هایی که صعود یک روزه آن امکان‌پذیر است یک روزه اجرا شود. در واقع شبمانی برای زمانی است که در برنامه‌ کوهنوردی زمان نداشته باشیم و ناچار باشیم که بدلایل مختلف و یا بخاطر شرایط برنامه شبمانی داشته باشیم. البته شبمانی در طبیعت و کوهستان لذت‌بخش است و این خود بحث دیگری است که برخی تمایل دارند به جنبه‌های تفریحی بیشتر بپردازند.

مسیر اجرای برنامه

بعد از ظهر چهارشنبه از چهارراه خاقانی در خیابان دماوند به قصد صعود قله دماوند به طرف پلور حرکت می‌کنیم. قرار است ساعاتی از شب را مهمان یکی از همنوردان خود در پلور باشیم. پس از پشت سر گذاشتن ترافیک خروجی تهران به سمت جاده هراز حرکت کرده و در زمان اذان مغرب به امام‌زاده هاشم رسیدیم و برای نماز توقف کردیم. پس از نماز به سمت پلور حرکت کردیم و شب را در منزل همنورد خوبمان سپری کردیم. پس از صرف شام که توسط میزبان و برخی همنوردان دیگر تهیه شده بود آماده استراحت شدیم. مدت زمان کمی برای استراحت در اختیار داشتیم که لازم بود برای اجرای برنامه سنگینی که در پیش داشتیم از آن به بهترین شکل استفاده کنیم.

ساعت 2:00 صبح زمان بیدارباش بود. نیم ساعت فرصت داریم تا کوله‌ها را آماده کنیم. قرار است یک نیسان، اعضای گروه را به گوسفندسرا برساند. پس از رسیدن به پارکینگ جبهه جنوبی سوار بر نیسان از جاده خاکی به سمت گوسفندسرا حرکت می‌کنیم. آسمان صاف و پرستاره باعث می‌شود که در طی مسیر مباحثه‌ای درباره ستارگان و کهکشان‌ها شکل بگیرد که بسیار آموزنده و جالب است. لازم به ذکر است تردد از پارکینگ جبهه جنوبی تا گوسفندسرا با ماشین شخصی ممنوع بوده و انتقال کوهنوردان بوسیله نیسان و یا پاترول انجام می‌شود. از گوسفندسرا و از پاکوب کنار مسجد صاحب‌الزمان (عج) پیمایش شبانه خود را به سمت بارگاه سوم در یک هوای عالی آغاز می‌کنیم. پس از ساعتی پیمایش در محلی مناسب برای نماز توقف کرده و دوباره به مسیر ادامه می‌دهیم.

کم کم آسمان روشن می‌شود و با افزایش ارتفاع مناظر اطراف هم قابل مشاهده می‌شود. مسیر از گوسفندسرا تا بارگاه سوم از پاکوب مشخصی برخوردار است.

در طی این مسیر دقایقی را استراحت کرده و دوباره مسیر را ادامه می‌دهیم و در زمان پیش‌بینی شده به بارگاه سوم می‌رسیم. در اطراف بارگاه حدود 100 تخته چادر برپا شده است و جمعیت زیادی برای صعود آمده‌اند. با توجه به اینکه امروز پنجشنبه است و تعداد صعودکنندگان روز جمعه بیشتر است، حتما تا امشب به تعداد چادرها هم افزوده خواهد شد.

از کنار چادرها عبور می‌کنیم و وارد ساختمان بارگاه می‌شویم. گوشه‌ای از سالن را به خود اختصاص داده و مشغول صرف صبحانه می‌شویم. پس از آن کم کم برای صعود آماده شده و کوله‌ها را سبک می‌کنیم. وسایل و مواد غذایی اضافی خود را که در مسیر صعود تا قله و بازگشت تا بارگاه نیاز نداریم از کوله خارج کرده و همه را داخل یک کوله در محل مناسبی قرار می‌دهیم.

ساعت 8:20 است و همه اعضای گروه مصمم و با عزم راسخ به سوی قله حرکت می‌کنند. مسیر صعود پاکوب مشخصی دارد که از بالای بارگاه سوم به سمت آبشار یخی می‌رود.

در این مسیر سد لار در سمت چپ و خط‌الراس عظیم دوبرار در پشت سر ما قرار دارد. از بارگاه سوم تا آبشار یخی با هر ساعت پیمایش، دقایقی را به استراحت می‌پردازیم. در این مسیر همواره آبشار یخی در بالا و بارگاه سوم در پایین در معرض دید قرار دارد. اگرچه مطابق اعلام سایت‌های هواشناسی آسمان نیمه‌ابری پیش‌بینی شده بود ولی تا اینجای کار آسمان صاف و بدون ابر است.

بالاخره در ساعت 11:30 به محلی هم ارتفاع با آبشار یخی رسیده و همانجا بر روی سنگ‌ها برای استراحت توقف می‌کنیم. نشانه‌های ارتفاع‌زدگی در برخی اعضای تیم دیده می‌شود و برخی سردرد خفیف دارند. البته این مقدار از سردرد طبیعی است و مشکلی برای ادامه مسیر وجود ندارد.

این قسمت از مسیر را تا بالای سنگ‌ها ادامه می‌دهیم و به تپه گوگردی می‌رسیم. در اینجا نیز دقایقی توقف کرده و استراحت می‌کنیم. از اینجا تا قله کمتر از 500 متر اختلاف ارتفاع وجود دارد و قله نیز دیده می‌شود. از اینجا به بعد به دلیل خروج گازهای گوگردی رنگ زمین تغییر کرده و سفید رنگ و در برخی قسمت‌ها زرد رنگ است.

لکه‌های ابری که از مقداری پایین‌تر در آسمان دیده می‌شدند افزایش پیدا کرده و سرعت باد هم مقداری افزایش پیدا می‌کند. دماوند یک قله منفرد و مرتفع است که باعث می‌شود آب و هوای آن به شدت متغیر و مخصوص به خودش ‌باشد و ناگهان تغییر کند. با این حال جای نگرانی نیست و شرایط برای صعود قله فراهم است و این ابرها مشکلی برای صعود ایجاد نمی‌کنند.

گازهای گوگردی که در برخی نقاط از زمین خارج می‌شوند مزید بر اثرات ارتفاع، تنفس را مشکل‌تر کرده و در برخی افراد حالت تهوع ایجاد می‌کند. این مسیر را با سرعت کمتر و با قدم‌های کوتاه‌تر طی می‌کنیم. در نهایت با عبور از کنار دهانه بزرگی در نزدیکی قله که بیشترین خروجی گاز گوگرد از آن می‌باشد در ساعت 14:20 بر فراز قله دماوند و بام ایران قرار می‌گیریم.

همه اعضای تیم از این موفقیت خوشحال هستند و این صعود را به یکدیگر تبریک می‌گویند. در ادامه برخی اعضای گروه پس از استراحت مختصر و عکاسی به سمت پایین حرکت می‌کنند. اما من و دو نفر دیگر از همنوردان مدت زمان بیشتری را بر روی قله منتظر می‌مانیم تا همه اعضا بر فراز قله قرار بگیرند. در این فاصله از این حضور فاتحانه و مناظر اطراف و عوارض بام ایران شامل کاسه قله و دهانه خروج گازهای گوگردی و نشان‌های قله تصویربرداری می‌کنم. پس از رسیدن آخرین عضو گروه متوجه شدم که دو نفر از همنوردان با وجود توانایی برای صعود، تصمیم به بازگشت گرفته و از ارتفاع 5400 متر بازگشته‌اند.

پس از یک تجدید قوا به سمت بارگاه سوم سرازیر می‌شویم. مسیر فرود جبهه جنوبی پاکوبی است که اکثر قسمت‌های آن شن اسکی است و در غرب مسیر صعود قرار دارد. در این مسیر با دو مورد از کوهنوردانی برخورد کردم که دچار اشتباهات موثر و خطرناکی شده بودند. برای همین ضمن انجام اقدامات لازم، آنها را تا بارگاه سوم همراهی کردم تا نگرانی از بابت حضورشان در آن ارتفاع برایم باقی نماند.

پس از رسیدن به بارگاه سوم و برداشتن وسایل و اقامه نماز به سمت گوسفندسرا راهی می‌شویم. اما هرچه می‌رویم به گوسفندسرا نمی‌رسیم! در نهایت با رسیدن به گوسفندسرا و جمع شدن همه اعضای گروه، سوار بر نیسان به سمت پلور و از آنجا با ماشین‌های شخصی همنوردان به سمت تهران حرکت می‌کنیم.


نکات برنامه:

  • برنامه یک روزه صعود به دماوند برنامه‌ای سنگین است که نیاز به توان جسمانی قابل قبول دارد و این توان جسمانی با تمرین و تلاش در برنامه‌های دیگر حاصل می‌شود. همچنین بهتر است اجرای این برنامه اولین تجربه شما برای صعود قله دماوند نباشد.
  • اجرای برنامه یک روزه قله دماوند نیاز به برنامه‌ریزی دقیق و توجه بیشتر به زمان و توان افراد گروه دارد.
  • امکان برداشتن آب از بارگاه سوم برای صعود قله وجود دارد.

گزارش صعود به قله دماوند از جبهه شمال شرقی، 24 الی 26 مرداد 97

88 دیدگاه دربارهٔ «صعود یک روزه قله دماوند از جبهه جنوبی، 5 مرداد 96»

سلام خیلی عالی بود موفق باشید در مطالبتون به اینکه هر چه میریم به گوسفند سرا نمی رسیم اشاره داشتید این صحبت جنابعالی صحیح است ما هم توی این وضعیت قرارگرفتیم بنظر میرسد خستگی بیش از حد و از بین رفتم رمق پاها توان انسان را کاهش میدهد و هرچه جلوتر میرویم انگار گوسفند سرا به عقب تر میرود خواستم درد دلی داشته باشم بسیار از آشنائی شما خوشحالم زنده و برفراز باشید انشا الله – احمری

سلام
بله حق با شماست و دلیلش همینه که اشاره کردین.
خوشحالم که مطالب مورد توجهتون قرار گرفت.
سپاسگزارم.
من هم از آشنایی تون خوشحال شدم.

پاسخ

من از ارتفاع میترسم ولی کوهنوردی را دوست دارم و قله توچال که مسیر بسیار همواری برای آن ایجاد کرده‌اند که ماشین رو هم هست چند بار بالا رفتم. آیا می‌می‌توانم دماوند را هم فتح کنم؟

حتما میتونین. با تلاش و تمرین بیشتر. نتیجه تلاش و تمرین، افزایش توانایی جسمی و روحی برای صعود و به دنبال آن غلبه بر ترس خواهد بود.

پاسخ

درود بر شما از مطالبتون استفاده ولذت بردم از بچگی علاقه زیادی کوهنوردی وطبیعت گردی داشتم ولی مشکلات زندگی مجالی نداد تا به دنبال آرزو وعلاقه شدیدم به کوهنوردی باشم تا اینکه پارسال بزنشسته شدم شروع کردم کوهنوردی وتا الان به نظر خودم بیش از حد انتظار آمادگی پیدا کردم وبزرگترین آرزو صعود به بام ایران زمین هستش وشک ندارم تا سال 1401 به این آرزو میرسم

درود بر شما
باعث خوشحالیه
برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت میکنم🌹

پاسخ

خدا قوت .امیدوارم همیشه در اوج باشید .من تقریبا تمام قله های استان قزوین مثل خشچال سیالان مارال شجاع الدین و کلکچال و توچال و داراباد رو رفتم و حتما هفته ای یکبار کوه میرم .بنظرتون من میتونم به دماوند صعود کنم یا تمرین بیشتری میخواهد

درود بر شما
قله های خشچال و سیالان برنامه های خوب و جدی ای هستند. اگر تمرینات مداومی دارید انشاالله صعود خوبی هم به دماوند خواهید داشت. تفاوت دماوند جبهه جنوبی با سایر قله ها در ارتفاع آن و بحث ارتفاع زدگی می باشد که لزوما ارتباط مستقیمی با آمادگی جسمانی شما ندارد. یعنی احتمال دارد که آمادگی جسمانی بالایی داشته باشید ولی با مشکل ارتفاع زدگی مواجه شوید و این مساله صرفا با حضور شما در آن ارتفاع مشخص خواهد شد.

پاسخ

من خیلی دوس دارم یه روزه فتح کنم
فقط میشه توضیح راجب ارتفاع زدگی بدین
و اینکه هزینه صعوده یروزه چجوریه ؟
منظورم اینه که باید ثبت نام کنیم و هزینه بپردازیم
بعد تو بهار و اواخر اردیبهشت هم امکان صعود یکروزه وجود داره ؟

سلام بر شما
در کامنتها درباره ارتفاع زدگی توضیح دادم که می‌توانید مطالعه کنید. ولی اجمالا ارتفاع زدگی عوارضی است که در اثر کاهش اکسیژن در ارتفاع بالاتر از ۳۰۰۰ متر از سطح دریا ممکن است برای انسان ایجاد شود. این عوارض شامل سرگیجه، سردرد، استفراغ، اختلال در خواب و… و در موارد شدید ادم مغزی و ریوی و مرگ می‌شود. روشهایی برای کاهش احتمال ارتفاع زدگی وجود دارد که در کامنتها توضیح داده‌ام و لازم است رعایت شود.
صعود یک روزه علاوه بر موارد فوق نیاز به آمادگی جسمانی مناسب و صعودهای مکرر به قله های ۴۰۰۰ متری دارد تا در زمان مناسب بتوانید صعود کنید و به امید خدا ارتفاع زده نشوید.
امکان صعود یک روزه در اواخر فصل بهار هم با توجه به شرایط جوی در زمان صعود وجود دارد. البته طبیعتا پوشاک مناسب باید همراه داشته باشید و برای کسانی که تجربه کمتری دارند صعود در تابستان مناسب‌تر است.
هزینه صعود نیز به گروهی که با آن همراه می‌شوید و استفاده از نیسان و قاطر بستگی دارد.

پاسخ

سلام. ممنون از مطالب خوبتون. بنظر شما برای حل مشکل هم هوایی و ارتفاع زدگی چیکار باید کرد؟

سلام دوست عزیز. تشکر از شما. در ابتدا باید بگم که بیماری ارتفاع برای هر شخص متفاوت هست. برخی دچار این بیماری نمی‌شوند و برخی هرچقدر هم که تلاش کنند باز هم دچار می‌شوند. اما تنها راه حل این است که بدن شما به حضور در ارتفاع عادت کند. اگر در ارتفاع دچار مشکل میشین لازم هست که به مرور و طی دو یا سه روز ارتفاع زیاد کنید و اصول هم هوایی مثل افزایش ارتفاع و بازگشت به محل کمپ در ارتفاع پایینتر را رعایت کنید. در عین حال اگر به طور مثال برای برنامه دماوند آماده میشین، در هفته های قبل چند برنامه 4000 متری و شبمانی در این ارتفاع را تجربه کنید. تغذیه مناسب پیش از برنامه و در حین برنامه نیز موثر خواهد بود.

پاسخ

خیلی لذت بردم از خواندن این گزارش جامع و کامل و خندیدم در هنگام خواندن . نرسیدن پایانی خدمتت عرض کنم که دو سال اخیر تا آبشار یخی رفتم و اونجا دیگه نتونستم ادامه بدم امسال هم دوباره به دیدار دماوند با صلابت میرم کسی که کوه میره میدونه برنامه یک روزه چقدر سخته و منم با چالش هاش روبرو شدم برای یک کوهنورد شکست ها مفهوم های بزرگتری از فتوح دارند در پناه حق

سلام و عرض ادب . ممنون از توضیحات کامل شما بنده بعد از دوسال صعود به چند قله های مختلف درسال1401افتخار صعود به دماوندو داشتم .به نظر بنده صعود به دماوند باید با تمرین عالی و تاییدیه فدراسیون کوهنوردی انجام بشه که شاهد اتفاقات ناگوار نباشیم 🙏🙏

سلام و تشکر از شما. تبریک صعود و آرزوی موفقیت

خواندن این گزارش دقیق و حرفه‌ی بسیار هیجان انگیز و خاطره‌‌ انگیز و حس و حال صعود را بعد از سال‌ها انتقال می‌دهد✋🏻🙏🏻🌹

سلام
من قصد دارم یکبار به تنهایی به دماوند صعود کنم. خطر خاصی هست که باید در موردش اطلاع داشته باشم؟

سلام و درود
کوهنوردی بصورت انفرادی به هیچ وجه توصیه نمیشه و قطعا خطرهای زیادی بصورت بالقوه در انتظار شما خواهد بود. حتی صعود انفرادی به یک قله معمولی هم میتونه با خطر همراه باشه. البته در اواخر بهار و تابستان و بخصوص در مسیر جنوبی دماوند به حدی حضور کوهنوردان پررنگ هست که صعود انفرادی معنی پیدا نمیکنه. ولی برای خطرات احتمالی مانند ارتفاع زدگی، آسیب بدنی و سقوط، طولانی شدن زمان برنامه و بسیاری موارد دیگر… حتما بهمراه گروه صعود کنید. سپاس

پاسخ

سلام دوست عزيز براي صعود به قله دماوند چه تجهيزاتي مورد نياز هست و چه نوع غذاهايي بهتره و علايم ارتفاع زدگي چگونه بروز پيدا ميكنه ممنون از شما

سلام بر شما. هرکدوم از سوال هایی که پرسیدین چند ساعت بحث نیاز داره و من اینجا به اختصار جواب میدم.
1- تجهیزات مورد نیاز به مسیر صعود و به فصل صعود بستگی داره. اما اگر منظورتون مسیر جنوبی باشه، در صعودهای غیرزمستانی تجهیزات خاصی بجز تجهیزات معمول کوهپیمایی مثل کوله، کفش، باتوم و پوشاک مناسب … مورد نیاز نخواهد بود. البته کوهنوردان برای مواقع ضروری همواره کیف کمکهای اولیه، کیت بقا، طناب انفرادی و کارابین و… به همراه دارند.
2- تغذیه قبل، حین و بعد از برنامه اهمیت داره. از چند روز قبل از برنامه غذاهای پر کربوهیدرات بهتره استفاده بشه. در حین برنامه نیز لازمه که هم کربوهیدرات و هم آب مورد نیاز بدن تامین بشه و از مصرف غذاهای سنگین و دیرهضم مثل غذاهای چرب پرهیز بشه…
3- ارتفاع زدگی علایم مختلفی داره که در هر فردی به شکلی بروز میکنه. ولی بطور معمول شایع ترین علائم ارتفاع زدگی سر درد، حالت تهوع، کاهش اشتها، سرگیجه و بهم ریختگی در خواب و … هست که با تشدید ارتفاع زدگی منجر به کاهش هوشیاری و ادم های مغزی و ریوی خواهد شد…

پاسخ

سلام و درود
من سوالم اینه که بنده همیشه مسیر درکه تا ایستگاه پنج رو طی میکنم و برگشت رو با تله برمیگردم آیا میتونم راحت به قله دماوند صعود کنم یا به مهارت و تمرین بیشتری نیاز دارم؟ اینم بگم دو ماه میشه که شنا هم زیاد میرم و تمرین میکنم با تشکر از سایت خوبتون

سلام بر شما
اینکه بطور مستمر برنامه کوهپیمایی و شنا دارین برای افزایش آمادگی جسمانی شما خیلی خوب خواهد بود. ولی نمیشه با پیمایش مسیر ایستگاه 5 درباره صعود دماوند نظر داد. برای صعود دماوند پیمایش طولانی تر و شبمانی در ارتفاع 4200 متر و صعود ارتفاع 5600 متر را در پیش دارید و به همین دلیل نیاز است قبل از دماوند، چند قله بالای 4000 متر را صعود نمایید و حتی الامکان در این ارتفاع شبمانی داشته و همچنین اصول صعود به قله دماوند شامل هم هوایی، تغذیه و … را رعایت نمایید.

پاسخ

سلام من سال گذشته به قله قاش مستان و حوض دال صعود کرده ام ایا می توانم به دماوند هم صعود کنم؟

سلام
به امید خدا و توجه به مواردی که در کامنت‌های قبلی اشاره کردم.

پاسخ

سلام
به نظر شما چه دارویی میتونه برای پیشگیری و یا درمان علایم ارتفاع زدگی میتونه مناسب باشه

سلام
استازولامید برای پیشگیری و دگزامتازون برای درمان تجویز میشه. ولی به معنی این نیست که این داروها را مصرف کنید و صعود کنید! مصرف این داروها و ادامه دادن به برنامه تابع شرایط مختلفی هست. ولی بطور کلی کسی که ارتفاع زده میشه نباید به صعود ادامه بده.

پاسخ

سلام جناب صالح، کوهنوردی که باگزارش سفرروان و پربارخود، خود رادرمسیروکناردوستان احساس میکردم.
62هستم و کوهنوردی رابطورهفتگی دنبال میکنم،خیلی
ازقله هاازجمله جانستان، شیرکوه یزد، درفک،پوتک دناو
…رفتم، هفته بعد قصدم دماونده ازجبهه جنوبی دوروزه،
درسه هفته اخیرهم جهت امادگی دو برنامه توچال و یک
برنامه رفت و برگشت کمای چال داشتم، این هفته راهم
باحرکات سبک و تغذیه مناسب ادامه میدم، فقط نگرانی
ازارتفاع زدگی دارم، البته دوسال قبل هم همین مسیررا
تاارتفاع4500 رفتم ولی بدلیل بدی هوابرگشتم

سلام
از لطف شما سپاسگزارم.
تمرینها و تمهیداتی که برای پیشگیری از ارتفاع زدگی انجام میشه و شما هم به خوبی انجام دادین خیلی مفید و راهگشاست. اما مسئله ارتفاع زدگی به بدن و شرایط جسمی کوهنورد برمیگرده و ما با این تمهیدات سعی می‌کنیم به خودمون کمک کنیم تا بهتر با شرایط ارتفاع تطبیق پیدا کنیم. خیلی از کوهنوردهای خوب را میشناسم که علی‌رغم تمرینات مداوم و صعودهای مستمر در دماوند ارتفاع زده می‌شوند و هیچ وقت صعود لذتبخشی به دماوند ندارند.
توصیه می‌کنم نگران ارتفاع زدگی نباشید و از صعودتون لذت ببرید و تا هرجا که تونستین صعود کنید. تجربه نشون داده این نگرانی خودش تاثیر منفی داره.
برای شما آرزوی صعودی موفق و توام با سلامتی دارم.

پاسخ

سلام، دوروزه رفتم و برگشتم، عالی بود، هوایاربود، لذت بردم وقتی باتمام سختی، قله مراپذیرفت و چه
احساس زیباو وصف ناشدنی،
سپاس ازحس خوبی که بمن دادید،
تجربه نشان داده بابرنامه ریزی خوب،اموزش صحیح
و شرایط جوی مناسب حتما”به هدف میرسی.

سلام
درود بر شما
صعودتون رو تبریک میگم. همیشه بر فراز قله های موفقیت..

پاسخ

سلام
من مجتبی کامکار هستم از تهران
خیلی دوسداشتم با شما در سفر بعدیتان به قله دماوند همسفر باشم
کوهنورد آماتور هستم
و صعود به قله دماوند نداشتم
لطفا برای هماهنگی با من به موبایل ام
09120000895
پیام بزنید تا بتونم با شما هم سفر شوم

سلام
تشکر از شما
اگرچه فرصت برای هماهنگی دماوند امسال نداریم ولی در صورت تمایل برای برنامه‌های بعدی با من در ارتباط باشید.

پاسخ

سلام.
هم گزارشتون خیلی عالی بود و هم پاسخهایی که به علاقمندان میدادین. از گزارش با تصاویرتون خیلی لذت بردم. من دوبار تجربه صعود به دماوند رو دارم البته از مسیر تخت فریدون. میخوام 31 مرداد از سمت گوسفند سرا صعود کنم ،اگه لطف کنید برای رفتن از مسیر پلور به گوسفندسرا چون تنهام باید چطوری برم؟( یعنی کجا باید وسیله حمل و نقل
رو پیدا کنم؟ )

سلام
تشکر از شما
برای رفتن به گوسفندسرای جنوبی هم میتونین از مجتمع فدراسیون در پلور نیسان بگیرین و هم میتونین با ماشین شخصی تا پارکینگ جبهه حنوبی در جاده پلور به رینه برین و از اونجا نیسان بگیرین. طبیعتا برای اینکه براتون به صرفه در بیاد باید با چند نفر دیگه همراه بشین و نیسان بگیرین.

پاسخ

سلام.تشکر بسیار آموزنده بود.دلم میخواد سال آینده قله دماوند فتح کنم.باتوجه به اینه هیچ تمرین کوه نوردی نداشتم میتونم به آمادگی جسمانی برسم چه تمرینهای واسه آمادگی جسمانی پیشنهاد میکنیدباتوجه به اینکه نزدیک شهرما کوه بلند وجود نداره لطفا راهنمایی کنید باسپاس محمد…خوزستان…شوشتر

سلام
تشکر از شما
در کنار تمرینهای هوازی مثل دو و دوچرخه و در صورت نیاز تقویت عضلات ضعیف با استفاده از دستگاه های بدنسازی لازم هست حتما تمرینهای کوهنوردی و ارتفاع رو داشته باشید.

پاسخ

سلام و عرض ادب. ممنون از مطالبتون. من هفته گذشته به یاری خدا اولین صعود به‌ دماوند رو انجام دادم(از جبهه شمال شرقی) با اینکه اولین بارم بود که صعود به دماوند رو داشتم خدا رو شکر اگرچه سخت بود ولی مشکلی پیش نیامد. البته قبلش هم چند تا قله بالای 4000 رفته بودم (بدون شب مانی) هم تمرین نسبتاً خوبی داشتم. فقط یه سوال داشتم. در برنامه یک روزه صعود به قله افزایش ارتفاع در یک روز و سریع و همچنین کاهش ارتفاع به همین صورت مشکلی بوجود نمیاره؟ اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

سلام و عرض احترام
صعودتان را تبریک میگویم.
بله قطعا در صعود یک روزه با افزایش و یا کاهش سریع ارتفاع احتمال ارتفاع زدگی بیشتر خواهد بود و شاید از توان بسیاری از کوهنوردان خارج باشد. رعایت اصول کوهنوردی و تنفس صحیح بسیار حائز اهمیت است. نیاز به آمادگی جسمانی بالا و تمرین و صعود مداوم دارد و توجه به تغذیه و استراحت کافی قبل از صعود بسیار اهمیت دارد.
بنظر می رسد که اگر در صعودهای دو و یا سه روزه دچار ارتفاع زدگی می‌شوید نباید صعود سریع و یک روزه را امتحان کنید.

پاسخ

سلام
من هر هفته برای کوهنوردی به کلکچال میرم و برای رسیدن به پناهگاه در ۹۰ دقیقه زمانی، مشکلی نداشتم.
آیا این سابقه میتونه برای صعود به دماوند کافی باشه یا نیاز به امتخاب مسیرهای دیگه هم هست؟

با سلام و احترام
نمیشه بر اساس اینکه تا اردوگاه کلکچال با این سرعت میرین برای دماوند نظر داد. بطور اصولی نیاز به صعودهایی در ارتفاع های بیشتر و مکرر هست. در کامنت های قبلی توضیحات بیشتر تقدیم کردم. باز اگر سوالی بود در خدمت هستم.

پاسخ

سلام دم شما گرم همیشه برفراز باشین
کلی از گزارشتون استفاده کردیم و برای صعود تابستان 98 بنده به دماوند قطعا مثمر ثمر خواهدبود و همینطور یه دنیا ممنون که جواب تمام سوالات دوستان را دادین و هر سوالی که به ذهنم امد در کامنتهای شما جواب رو گرفتم

سلام
خیلی خوشحالم که مطالب مفید واقع شده و از شما تشکر می‌کنم. امیدوارم صعودهای خوبی در پیش داشته باشید.

پاسخ

درود بر شما و سپاس از گزارش زیبایتان و امیدوارم که همیشه بر فراز باشید.
حق با شماست در کوهستان بدون تجربه و آمادگی جسمی و روحی و امکانات کافی هر حادثه ای می تواند بسیارخطرناک باشد.من با وجود تجربه ای بیش از بیست سال در کوه نوردی اما یه اشتباه کوچک ناشی از خستگی باعث پیچ خوردگی زانویم شد که الان حدود سه ماهه گرفتارش هستم و معلوم هم نیست دوباره توان اولیه را بدست بیاورم

سلام و درود بر شما بزرگوار
از نظر لطف شما بسیار سپاسگزارم و امیدوارم بزودی و با بهبودی کامل به کوهستان بازگردید.

پاسخ

باسلام وخداقوت .من ۲۸تاپلاتین پیچ ومهره درکمرم دارم وسالهای قبل ازعمل چندین بارعالی بدون هیچ مشگلی صعودب قله دماوند وبدون ارتفاع زدگی دارم آیاالان بعداز ۱سال جراحی باوجود هرهفته قله توچال وقله های اطراف میتونم ۱روزه صعود کنم یانه چون بخاطرشرایط فیزیکیم قادربه شبمانی نیستم الان چیکار کنم‌میشه ازتجربه تون بهم لطف کنیدباتشکر

سلام و درود بر شما
این موارد رو با این فرض که از نظر پزشک معالج، کوهنوردی برای کمر شما بلامانع باشد بیان می‌کنم و نظر من در حیطه تخصصی مسئله پزشکی شما نیست. اگر پس از عمل فعالیت کوهنوردی سنگین دارید و برای سلامت کمر شما بلامانع هست و مشکلی هم ایجاد نکرده است، به احتمال بسیار زیاد برای صعود یک روزه دماوند نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد. صعود هفتگی به قله توچال و بازگشت بدون تله‌کابین در زمان‌بندی مناسب نیز برای صعود دماوند بسیار عالی است. با توجه به تجربه صعودی که در سالهای گذشته داشته‌اید، به موارد و توصیه‌هایی که برای صعود یک روزه در کامنت‌های قبلی اشاره کرده ام توجه کنید و همچنین سلامتی خودتون رو در اولویت قرار بدین. توصیه‌ خاصی که برای شما دارم این است که با دوستان باتجربه‌ای که با شرایط جسمانی خاص شما آشنا هستند و هر هفته با هم صعود دارید در این برنامه نیز همراه شوید. همچنین در فعالیت کوهنوردی شما استفاده از کوله‌ استاندارد و کفش‌ مناسب اهمیت به مراتب بیشتری دارد. حتما از حمل وسایل غیرضروری خودداری کنید و با کوله سبک صعود داشته باشید.

پاسخ

سلام بر شما و ممنون از گزارش خوبتون
من هر هفته به کوه میروم و در میان قله های بالای چهار هزار قله سبلان و شاه البرز را بتازگی در همین دو هفته اخیر صعود کردم . به نظر شما آمادگی صعود دماوند را دارم ؟ برای اولین بار از کدام جبهه صعود کنم بهتره؟؟
ممنون میشم پاسخ بدین …

سلام و درود بر شما
سپاسگزارم
صعودهای خوبی داشتید و امیدوارم دماوند رو هم به خوبی و سلامتی صعود کنید.
جبهه‌های مختلف دماوند هرکدوم ویژگی خودشونو دارن. بطور مثال مسیر شمال شرقی طولانی‌تر و مسیر شمالی پرشیب‌تر هست. مسیر غربی هم مقداری ریزشیه و تا ابتدای مسیر راه طولانی دارید. طبیعتا صعود از مسیر جنوبی راحت‌تر از سایر مسیرها هست. ولی این به شرایط خود شما و گروه‌تون بستگی داره.
امیدوارم صعودی ایمن، موفق و دلچسب داشته باشید..

پاسخ

سلام
اطلاعات و گزارش خوبي بود
فقط نميدونم چرا متاسفانه بعضي تصاوير باز نشدن
بنده خودم به كوهنوردي علاقمندم ولي خيلي خيلي اماتور و نهايت تا ابشار سوتك بخش اوسون دربند برم
و چون نه بدن ورزيده و تخصص كوه پيمايي رو دارم اصلا فشار نميارم و بالاتر نميرم !
چون ريسك بزرگي هست و اگر در كوه افت فشار و سرگيجه بگيرم حوادث ناگواري رخ ميده
ممنون

سلام و درود بر شما
مچکرم
برای کوهنوردی لزوما به بدن ورزیده‌ای نیاز ندارید. ولی حتما با افراد و گروه‌های باتجربه‌ و بادانش، کوهنوردی کنید.

پاسخ

سلام وخداقوت
اگه ممکنه درمورد راه رسیدن به پای کوه وخود مسیر شمالی یک توضیح بدین واینکه ازاین مسیرصعود یک روزه امکانپذیرهست؟

سلام و درود بر شما
ابتدای مسیر جبهه شمالی از دشت ناندل می‌باشد که مشابه مسیر شمال شرقی باید از روستای ناندل اقدام کنید و با نیسان به ابتدای مسیر شمالی که سنگ بزرگی نشانه آن است بروید. (به گزارش جبهه شمال شرقی که در سایت هست مراجعه کنید.) اما از ویژگی‌های اصلی مسیر شمالی میشه به پر شیب بودن و ریزشی بودن اون اشاره کرد. بطوریکه نیاز به مراقبت بیشتری بوده و توصیه می‌شود از کلاه کاسک استفاده شود. همچنین در برخی قسمت‌ها، مسیر سنگی بوده و دست به سنگ‌های مختصری دارد. صعود یک روزه این مسیر نیز در صورت داشتن توان و شرایط جسمانی مناسب و توجه مضاعف به زمان‌بندی امکان پذیر است. در این صورت پیشنهاد می‌کنم مسیر جنوبی را برای بازگشت انتخاب نمایید.

پاسخ

سلام تشکر میکنم از راهنمای شما بنده اولین کوهی که انتخاب کردم واسه صعود دماوند بود خدا راشکر تونستم مرداد ماه امسال صعود موفقی داشتم بازم ممنون وسپاس محمد خوزستان شهرستان شوشتر

سلام بر دوستان طبیعت دوست
رقیق شدن هوا و تنفس سریع معمولا باعث الکالوز شدن خون میشود بنابراین استفاده از لیمو ترش ۹۰ درصد مشکل ارتفاع زدگی را حل میکند. بقیه به توانایی و سلامت ریه ، ریتم تنفس مربوط است.
و همیشه بر فراز ها ، رامین از تبریز

سلام بر شما
الکالوز تنفسی برخلاف ارتفاع‌زدگی که در ارتفاع بالاتر از ۳۰۰۰ متر معنا پیدا می‌کند در ارتفاع زیر ۳۰۰۰ متر رخ داده و ارتباطی به ارتفاع‌زدگی ندارد. الکالوز ناشی از کاهش دی‌اکسیدکربن خون بدلیل تنفس‌های سریع و عمیق است که ممکن است در ورزشکاران رشته‌های دیگر نیز رخ دهد و نشانه‌های آن حالت تهوع، سردرد، استفراغ و سرگیجه است. روش‌های مختلفی برای بهبود الکالوز تنفسی استفاده می‌شود و همانطور که اشاره کردید آب لیموترش موثر می‌باشد.

پاسخ

سلام‌وقت‌بخیر، میشه لطفا ادرس یا شماره‌باشگاه کوهنوردی خودتون بزارید که اگر صعود به دماوند داشتید از برنامه هاتون آگاه باشیم و ان شالله با گروه همراه بشیم؟
ممنون

گزارش زیبایی بود
از صبر و حوصله در پاسخگویی به سوالات کوهنوردان لذت بردم
همیشه در اوج باشید

سلام . واقعا عالی بود هم کلی سوالهای تو ذهنمونو جواب دادید هم بطور کامل مسیر رو توضیح دادید.

درود بر شما
از مطالب آموزنده تون خیلی استفاده کردم و لذت بردم. خواستم تشکر کرده باشم.
همیشه سلامت و شاد و پیروز باشین

درود بر شما دوست گرامی
خیلی خوشحالم کردین 🌹
سپاسگزارم 🙏

پاسخ

هزاران درود خدمت استاد گرامی آقا صالح
توضیحات صعود عالی بود
خیلی کامل و آموزنده
همگام شدن با استادی چون شما واقعا به یاد ماندنی و قطعاً لذت بخشه
واستون بهترینها رو آرزومندم
ارادتمند شما بهزاد بهرادی از شهر گرگان

سپاس از لطف شما آقا بهزاد عزیز
من هم برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *