دسته‌ها
پاییز 1396

قله کلکچال از مسیر دره آب زندگانی، 27 مهر 96

زمان‌بندی برنامه:

7:10 حرکت از پارکینگ داراباد

8:00 آبشار چال مگس

8:45 باغچه خلیل، توقف برای صبحانه به مدت نیم ساعت

11:45 گردنه جنوب شرقی قله کلکچال

12:10 قله کلکچال

12:30 فرود به سمت گردنه پیازچال

13:10 زین اسبی کلکچال

13:45 اردوگاه کلکچال، 20 دقیقه توقف برای ناهار

14:15: تپه نورالشهدا، نیم ساعت توقف برای نماز

16:00 پارک جمشیدیه

شرح برنامه:

در ادامه برنامه‌ها و مسیرهایی که در شمال تهران قصد اجرای آن را داشتم، این هفته تصمیم گرفتم قله کلکچال را از دره آب زندگانی واقع در دره دارآباد صعود نمایم. مسیری که کمتر برای صعود انتخاب می‌شود و من هم برای اولین بار این برنامه را اجرا می‌کنم. مقداری روی مسیر و نقشه آن مطالعه کردم و صبح پنجشنبه بصورت انفرادی برنامه را شروع کردم.

مسیر اجرا شده در این برنامه

ساعت 7:10 از پارکینگ داراباد به راه افتادم و مسیر دره را در پیش گرفتم. دره داراباد یکی از دره‌های زیبای شمال تهران با حوضچه‌ها و آبشارهای کوچک با مسیری دیدنی می‌باشد که به شخصه حس خوبی نسبت به آن دارم و سالی یکی دوبار به اینجا می‌آیم. شاید به این خاطر باشد که کوهنوردی را با یک دوست قدیمی با کوله‌باری از تجربه که جایگاه معلم و راهنمای من را دارد و هر هفته  بخشی از مسیر این دره را پیمایش می‌کند آغاز کردم.

از کافه سربندغلاک عبور کرده و پس از منطقه کبوترخان و چشمه جهان در ساعت 8:00 به آبشار چال مگس رسیدم. مسیری مشخص در کنار رودخانه که بسیاری از افراد با دوستان و خانواده خود براحتی آن را طی می‌کنند. کسانی که قصد یک راهپیمایی مختصر دوستانه و یا خانوادگی را دارند، اغلب مسیر دره را تا همینجا طی می‌کنند و به همین دلیل اطراف آبشار جمعیت زیادی حضور دارد.

ادامه مسیر تا منطقه مشهور به هفت حوض مقداری دست به سنگ دارد که در برخی قسمت‌ها طناب کشی شده است. از ابتدای هفت حوض به بعد نیز مسیری بسیار زیبا با یک شیب ملایم تا باغچه خلیل ادامه دارد. ساعت 8:45 در باغچه خلیل به مدت نیم ساعت برای صبحانه توقف می‌کنم.

باغچه خلیل

از مقداری مانده به باغچه خلیل مسیر دره به دو قسمت تقسیم می‌شود. ادامه همین مسیر پس از باغچه خلیل ادامه دره دارآباد است و در سمت چپ (به سمت غرب) دره‌ دیگری قرار دارد که به دره آب زندگانی مشهور است. برنامه من از اینجا به بعد از دره داراباد جدا می‌شود. پس از صرف صبحانه از پاکوبی که در دره آب زندگانی قرار دارد مسیر این دره را در پیش می‌گیرم. طول دره کوتاه و انتهای آن صخره‌های بزرگی دیده می‌شود.

دره آب زندگانی

پس از مدت کوتاهی به چشمه‌ای که بنام نسترن نامگذاری شده می‌رسم. مقداری از آب چشمه استفاده می‌کنم و به مسیر ادامه می‌دهم. مسیر پاکوب را ادامه داده و در انتهای دره به چشمه‌ای بنام آب دودره می‌رسم. در این مسیر تا گردنه قبل از قله کلکچال چندین چشمه وجود دارد و حقیقتا نام این دره با مسمی است و به درستی انتخاب شده است.

از اینجا به بعد مسیر از قعر دره جدا می‌شود و پاکوب از بالای چشمه به سمت یال ادامه می‌یابد. با افزایش ارتفاع، قله داراباد و خط‌الراس آن در سمت راست (شمال شرق) دیده می‌شود. از ابتدای دره آب زندگانی تا قله کلکچال هیچ کسی را در مسیر ندیدم و همان‌طور که اشاره کردم کمتر از این مسیر برای صعود قله کلکچال استفاده می‌شود. در مسیر به چشمه دیگری برمی‌خورم که با نام غمش نامگذاری شده و البته در این فصل آب چندانی هم ندارد.

در ادامه، مسیر سنگی می‌شود و به همین دلیل در برخی از قسمت‌ها پاکوب از دست می‌رود که البته مسیر نشانه گذاری شده است. با اتمام این بخش از مسیر به یک گردنه کوچک می‌رسم و از اینجا ادامه صعود از دو مسیر امکان‌پذیر است.

مسیر اول ادامه مسیر قبلی است که از اینجا به بعد از میان صخره‌‌هایی که در انتهای دره دیده می‌شد ادامه می‌یابد. اما مسیر دیگر، از راه پاکوبی که در سمت چپ گردنه دیده می‌شود، صخره‌ها را دور زده و به روی یال می‌رود. این یال امتداد همان یالی است که همواره در سمت غرب دره داراباد مشاهده می‌شود و از این مسیر نیز می‌توان کلکچال را صعود کرد. هر دو مسیر در بالای صخره‌ها و بر روی گردنه‌ای که در جنوب شرقی قله قرار دارد به هم ملحق می‌شوند.

ادامه مسیر از گردنه و عبور از دهلیز، مسیر دوم از گردنه به سمت چپ

من مسیر اول را انتخاب می‌کنم و از میان دهلیزی که پیش رویم قرار دارد صعود می‌کنم.

در حالیکه انتظار داشتم در انتهای دهلیز به روی یال برسم ولی کماکان مسیر ادامه دارد. در ادامه مسیر در سمت راست خود به سنگ بزرگی می‌رسم که چشمه‌ای در زیر آن قرار دارد. چشمه با نام آب زندگانی نامگذاری شده و آب گوارایی دارد. همچنین در زیر این سنگ، مکان مسطحی برای شبمانی وجود دارد.

چشمه آب زندگانی

پس از توقف کوتاهی مسیر را که کاملا سنگلاخی است و پاکوب مشخصی ندارد ادامه می‌دهم. نزدیک گردنه سنگ‌ها به پایان می‌رسند و در ساعت 11:45 بر روی گردنه‌ای که اشاره کردم قرار می‌گیرم.

مسیر از گردنه جنوب شرقی قله تا قله کلکچال

با قرار گرفتن بر روی این گردنه در سمت چپ خود دشت جنوبی قله را مشاهده می‌کنم. همچنین ادامه مسیر پاکوبی که از روی یال به گردنه رسیده و تا قله امتداد دارد نیز دیده می‌شود. البته یال پیش رو (به سمت غرب) نیز به قله منتهی می‌شود که من هم مسیر یال را انتخاب می‌کنم و در ساعت 12:10 از سمت شرق به قله کلکچال می‌رسم.

برای دقایقی بر روی قله توقف می‌کنم و سپس از مسیر گردنه پیازچال به سمت گردنه زین اسبی، اردوگاه کلکچال و پارک جمشیدیه فرود می‌آیم.

نکات:
  • انقدر در مسیر چشمه وجود دارد که می‌توانید با یک لیوان و بدون حمل آب این برنامه را اجرا کنید!
  • اگر برای اولین بار این برنامه را اجرا می‌کنید همراه داشتن جی پی اس مفید خواهد بود.

37 دیدگاه دربارهٔ «قله کلکچال از مسیر دره آب زندگانی، 27 مهر 96»

مسیر خیلی جذابیه. سپاس از گزارش خوبتون. آیا Track مسیر رو هم می تونید به اشتراک بذارید؟

سلام
خیلی ممنون
بله حتما
در تلگرام یا به ایمیل میتونم ارسال کنم.

پاسخ

سلام ممنون از نگارش خیلی زیباتون لطفا تراک مسیر رو به شماره ***** ارسال کنید تشکر

سلام. بسیار ممنون بابت گزارش عالی و دقیقتون. ممکنه مسیر رو برای من هم بفرستید. من و دوستانم فردا مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۸ برنامه داریم که از این مسیر صعود کنیم.

سلام و درود همنورد گرامی
سپاسگزارم🙏
ترک برای شما ارسال شد
صعود خوبی داشته باشید🌹

پاسخ

با سپاس از شما بابت ارسال track، دیروز این مسیر رو رفتیم و کیف کردیم.

خواهش میکنم.
خوشحال شدم.
همیشه شاد و موفق و پا به کوه باشید.

پاسخ

درودی فراوان بر شما من در حال مطالعه کردن این مسیر زیبا به قله کلکچال هستم امکانش هست track این مسیرو برام ارسال کنید پیشاپیش ازتون تشکر میکنم

سلام، مسیر جالبیه، لطفا track رو برای بنده هم بفرستید. با نهایت تشکر

سلام، من خیلی تعریف این مسیر رو شنیده‌م. می‌تونید track رو برام بفرستین. ممنون میشم.

سلام
من تا باغچه خلیل و چشمه نسترن رفتم
طبق زمان بندی شما حدس میزنم خیلی نرفته باشم
ادامه ش واسه من خیلی سنگینه ؟
بی زحمت ترک رو واسه منم بفرستید

درود بر شما
تا باغچه خلیل یک مسیر کوهپیمایی کوتاه با شیب ملایم هست و ادامه مسیر به سمت دره آب زندگانی با شیب بیشتر ادامه پیدا می‌کند.

پاسخ

سلام روز بخیر. خدا قوت. زحمت می کشید فایل ترک این مسیر رو برای من هم به ایمیل بفرستید؟؟
منتظرم. ممنون.

درود فراوان ترک مسیر از دره اب زندگانی به کلکچال رو امکان داره برای منم بفرستید به شماره 0937…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *