دسته‌ها
تابستان 1397

قله پرسون، 16 شهریور 97

سلام و درود بر همنوردان خوبم

امروز طبق برنامه اعلام شده به قصد صعود قله دونا عازم جاده چالوس شدیم. ساعت 4 صبح از تهران حرکت کرده و ابتدای جاده چالوس به ترافیک بسیار سنگین برخورد کردیم. بطوری که طی یک ساعت به اندازه 100 متر هم جابجا نشدیم! در نهایت تصمیم به بازگشت گرفتیم. از پیش به برنامه جایگزین فکر نکرده بودم و با توجه به فرصت زمانی کمی که داشتیم قله پرسون را که تقریبا هم سطح با برنامه قله دونا بود جایگزین کردم. برنامه جایگزین را به دوستان اعلام کردم تا هر کس تمایل داشت در برنامه شرکت کند. با توجه به اعلام آمادگی همه همنوردان به سمت افجه لواسان حرکت کردیم.

تصمیم گرفتم از یال جنوبی که مسیر صعود زمستانه است قله پرسون را صعود کرده و از مسیر معمول تابستانه که از گردنه افجه بشم تا دشت هویج است بازگردیم.

به سمت دشت هویج حرکت کرده و از ابتدای دشت به سمت راست حرکت کردیم و خود را بر روی یال رساندیم.

مسیر یال را به سمت شمال ادامه داده و قله پرسون را صعود کردیم. مسیر این یال در برخی قسمت‌ها با شیب ملایم و در برخی قسمت‌ها شیب نسبتا زیادی دارد. هوای خنک امروز حکایت از این دارد که بزودی تابستان داغ جای خود را به پاییز زیبا می‌دهد.

برای بازگشت مسیر یال شمالی قله را از پاکوب طی کرده و به سمت گردنه افجه بشم تغییر مسیر می‌دهیم و از پایین گردنه به سمت جنوب مسیر را ادامه داده و به دشت هویج می‌رسیم.

پس از توقف و استراحت به سمت افجه بازگشته و برنامه را به اتمام می‌رسانیم. در این برنامه تعدادی از همنوردان برای اولین بار پای بر روی قله‌ای می‌نهادند و از این جهت خوشحالی مضاعفی داشتند. به این دوستان تبریک گفته و برای همگی آرزوی موفقیت در تمامی عرصه‌ها و بطور خاص در زمینه کوهنوردی دارم..

 

زمان‌بندی برنامه:

7:45 حرکت از روستای افجه

9:15 دشت هویج، توقف برای صبحانه

9:50 حرکت به سمت قله

13:10 قله

14:00 فرود

15:40 دشت هویج، توقف برای ناهار و نماز

17:30 به سمت افجه

18:45 روستای افجه

مسیر صعود و بازگشت

4 دیدگاه دربارهٔ «قله پرسون، 16 شهریور 97»

سلام.
خاطره اولین صعود در کنار دوستان نازنین و همراهی بی نظیر شما افتخاری بزرگ بود که فراموش ناشدنی خواهد بود.
یک دنیا سپاس

سلام همنورد گرامی
من هم از همراهی خوب شما تشکر می کنم. موفق باشید

پاسخ

سلام و خسته نباشید، اسم محلی قله پرسون مگس خون میباشد. این نام از طرف اهالی روستای برگجهان در مورد این قله به کار برده می‌شود و گردنه مابین این قله و قلل سر سیاه غار نیز بنام ولدره مشهور است که مشرف به دره اندار میباشد. جبهه شرقی قله مگس خون مشرف به دره اندار در اوایل فصل بهار پدیده از گیاه ریواس میشود که منظره زیبایی را بوجود می‌آورد. اگر از قله و بر روی خط الراس مسیر خود را ادامه دهید به قله‌های کوتاهتری با نامهای شنه دار، یورد رضا و ونجرستونک خواهید رسید که مشرف به روستای برگجهان است. در قله ونجرستونک آثار تخریب شده قلعه ای وجود دارد که بنا به روایت‌هایی به دوران حسن صباح میرسد.

سلام و درود
جالب بود! من جایی این مطالب رو ندیده بودم و نمیتونم درباره صحتش نظر بدم.
تشکر از شما دوست عزیز

پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *